https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia fala COVID-19. Znów bardzo duża liczba zakażeń koronawirusem i zgonów. Krajowy lockdown niemal pewny

Marcin Banasik
Konrad Kozlowski / Polskapresse
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, 17 marca, że w całej Polsce odnotowano 25 052 nowych przypadków koronawirusa. To aż o 7 tys. więcej niż w ubiegłą środę, a zarazem to jeden z najgorszych dobowych wyników w całej pandemii. Najwięcej zakażeń wystąpiło w województwie mazowieckim 4142. Małopolska zajmuje wysoką trzecią pozycję jeśli chodzi o liczbę zarażonych - 2050. Niestety, resort zaraportował również o bardzo dużej liczbie zgonów: łącznie zmarły 453 osoby. Aktualna liczba zajętych respiratorów w skali kraju jest najwyższa od początku pandemii - zajęte są aż 2193 respiratory. W związku z szybko pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną prawie pewne jest wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu.

Koronawirus w Polsce i Małopolsce. Dane ze środy, 17 marca

Dane ze środy, 17 marca: 25 052 nowych przypadków zakażeń to tegoroczny "rekord". Najwięcej zakażeń pochodzi z województw: mazowieckiego (4142), śląskiego (4030) oraz małopolskiego (2050). Liczba przypadków śmiertelnych w Małopolsce zaraportowanych w ostatniej dobie to 26, z czego 14 osoby zmarły z powodu COVID-19, pozostałe z powodu chorób współistniejących.

W Małopolsce jest bardzo trudna sytuacja w szpitalach. Do dyspozycji w całym województwie zostało 16 respiratorów. Zajęte jest obecnie 93 procent dostępnych urządzeń (198/214). To najgorszy wskaźnik w całym kraju.

Ponad połowa Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Której szczepionce przeciw COVID-19 Polacy ufają najbardziej? Którą szczepionkę chcieliby przyjąć, gdyby mogli sami decydować?Badana grupa odpowiedziała na pytanie: Którą szczepionkę (gdyby była do wyboru) przeciw COVID-19 wybrałby (-aby) Pan (-i) w pierwszej kolejności?Jak wypadły szczepionki Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sputnik V i Johnson & Johnson?Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Szczepienie na COVID-19. Polacy najbardziej ufają jednej szc...

Dzienny raport o koronawirusie w Polsce:

  • Zajęte łóżka dla pacjentów z COVID-19: 21 511 z 29 955 dostępnych,
  • Zajęte respiratory: 2193 z 2979 dostępnych,
  • Osoby objęte kwarantanną: 327 953,
  • Osoby, które wyzdrowiały: 1 593 165

Wprowadzenie nowych obostrzeń ogólnopolskich jest już praktycznie przesądzone. Obecnie zaostrzone restrykcje obowiązują w czterech województwach.

Scenariusz bazowy rządu polega na rozszerzeniu na cały kraj obostrzeń obowiązujących dziś na Mazowszu, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Lubuskiem. Chodzi o częściowe zamknięcie szkół, galerii handlowych, hoteli, kultury i sportu.

Obostrzenia, które obowiązują już na Mazowszu, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Lubuskiem:

  • Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.
  • Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery, muzea.
  • Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.
  • Zamknięte stoki narciarskie.
  • Zamknięte baseny, aquaparki.
  • Zamknięte korty tenisowe.
  • Nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych.
  • Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness.
  • Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.
  • Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Możliwe są jednak pewne modyfikacje. Trwa dyskusja na przykład o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w handlu, czyli na przykład na zmniejszeni liczby klientów, którzy jednocześnie mogą przebywać w super i hipermarketach, bo wiadomo, że przed świętami w sklepach będą się gromadziły tłumy.

Dopiero w piątek wieczorem - na kilka godzin przed wprowadzeniem w Polsce lockdownu, rząd opublikował rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń, jakie obowiązują w całym kraju od soboty - 20 marca, aż do 9 kwietnia. Co dokładnie wolno, a co jest zabronione? Jakie sklepy będą mogły działać, a jakie muszą zostać zamknięte. Jakiego rodzaju usługi można na razie świadczyć w galeriach handlowych? Jak będą funkcjonowały hotele? Kto może korzystać z basenów? Co ze stokami narciarskimi? Jak ma wyglądać nauka w szkołach? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Lockdown w całej Polsce. Jest rozporządzenie. Oto wszystkie ...

Co roku umiera około 370 tys. Polaków. Prezentujemy zestawienie 10 chorób, które są najczęściej wpisywane do kart zgonu.  Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

10 chorób, na które umiera najwięcej Polaków. Szokujący rapo...

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po co lockdown...żywność skażona więc każdy zachoruje

G
Gość

Lockdown zapewne po to żeby wprowadzić całkowity zakaz aborcji projektem w Sejmie pn. tak dla rodziny nie dla gender

G
Gość
17 marca, 17:41, Gość:

Walcie się z tą propagandą

Brawo

G
Gość

Walcie się z tą propagandą

p
pytań moc

No czego jak czego ale respiratorów mamy przecież w brud. Ten poprzedni minister... no jak mu tam, zapomniałem to nazwisko. No ten z zapitymi oczami zakupił ich podobno całe mnóstwo od handlarza atomowymi łodziami podwodnymi i wyrzutniami rakietowymi. Tak więc my mamy respiratory a ci dwaj obracają niezłym szmalem. A służby... no cóż, widocznie nie są na służbie.

G
Gość

zapewne żaden lockdown tylko policja prawna Ordo Iuris wniosła do Sejmu projekt "tak dla rodziny, nie dla gender" i spodziewają się protestów w spr. konwencji stambulskiej

:/

Byłem pewien, że "zafundują" nam tę atrakcję właśnie na Wielkanoc.

O
Owsik

Kręcioła parametrami żeby straszyć szaraczków.

Zamykamy, bezrobocie, bum. NWO HO HO HO

E
Ehh

Ktos tu kogoś czaruje. Jest szczepinka(ponoć wiele)Jest sprzęt, jest know-how.Nawet ponoć testy ogólnodostępne w Biedrze. I co ?I jest....rekord?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska