Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuchów ma już bazylikę jak Lourdes czy Fatima

Paweł Chwał
Tuchowskie sanktuarium to jedna z najpiękniejszych świątyń w regionie. Co roku odwiedzają  ją setki tysięcy pielgrzymów
Tuchowskie sanktuarium to jedna z najpiękniejszych świątyń w regionie. Co roku odwiedzają ją setki tysięcy pielgrzymów Paweł Chwał
Ojciec Święty Benedykt XVI nadał tuchowskiemu sanktuarium (powiat tarnowski) tytuł bazyliki mniejszej. Tym samym świątynia, pełniąca rolę największego centrum pielgrzymkowego w diecezji tarnowskiej, będzie miała podobny status, jak znane sanktuaria maryjne na świecie - Jasna Góra Fatima czy Lourdes.

Decyzja Benedykta XVI stanowi uwieńczenie ponadrocznych starań. - Podniesienie sanktuarium do rangi bazyliki mniejszej to przede wszystkim nobilitacja tej pięknej świątyni, ale też większa odpowiedzialność dla nas - redemptorystów, opiekujących się nią, abyśmy dbali o nią jeszcze bardziej niż do tej pory - mówi o. Eugeniusz Leśniak, kustosz sanktuarium.

W trakcie trwającego od dwóch lat remontu, sanktuarium odnowiono zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Prace były tak poważne, że przez ponad trzy miesiące świątynia była w ogóle niedostępna dla wiernych, a msze święte odprawiano na dziedzińcu.

- W trakcie renowacji kaplicy świętej Barbary natrafiliśmy na nieznane do tej pory polichromie na ścianach, datowane na przełom renesansu i baroku - mówi Monika Magiera z tarnowskiej delegatury Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Polichromie zostały odnowione i można je ponownie podziwiać na ścianach tak, jak w pierwszych latach po powstaniu kościoła na tuchowskim wzgórzu. Świątynia została konsekrowana w 1687 roku. Wcześniej został sprowadzony do niej obraz Matki Bożej, zwanej Tuchowską.

- Znaczenie tego sanktuarium dla historii regionu jest ogromne. Świątynia stanowi jeden z piękniejszych przykładów sztuki barokowej, a jednocześnie jest to ważne miejsce na mapie pielgrzymkowej nie tylko w Polsce, ale w ogóle - w tej części Europy - mówi Andrzej Cetera, szef tarnowskiej PSOZ.

Przyznanie tytułu bazyliki przez papieża musiało być poprzedzone stosownym wnioskiem ze strony biskupa ordynariusza i pozytywną opinią Episkopatu Polski.

Niepisanym wymogiem, związanym z nobilitacją świątyni do rangi bazyliki, było ustanowienie Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz umożliwienie wiernym korzystania przez cały dzień z sakramentu pokuty.

- Kościół jest dla wiernych, a bazylika tym bardziej - mówi z uśmiechem o. Leśniak.

Uroczystości oficjalnego nadania tytułu zaplanowano w Tuchowie 2 października.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska