Turystyczny rekord wszech czasów w Kopalni Soli w Wieliczce

  Turystyczny rekord wszech czasów w Kopalni Soli w Wieliczce

  Zdjęcie autora materiału
  Jolanta Białek

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Wielicką Kopalnię Soli odwiedziło w 2018 roku prawie 1,750 miliona osób. Rekordową frekwencję zanotowano także w tężni i uzdrowisku.
  Na Trasie Górniczej w Wieliczce

  Na Trasie Górniczej w Wieliczce ©Kopalnia Soli Wieliczka

  Tak wielkiej liczby zwiedzających jak w minionych 12 miesiącach nie było w wielickich podziemiach nigdy wcześniej. Niemal 1 mln 750 tys. turystów to wynik jeszcze lepszy - o ponad 40 tys. zwiedzających - niż było to w roku 2017, który zamknięto także rekordem wszech czasów (1 708 131 gości).

  W 2018 roku wędrowali solnymi podziemiami turyści z ponad 170 krajów. Wśród gości z zagranicy najliczniej odwiedzali wielicką kopalnię m.in. Brytyjczycy, Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Francuzi. Byli również przybysze z tak egzotycznych rejonów świata jak na przykład Antigua, Barbuda, Mauretania czy Vanuatu.

  - Dużym zainteresowaniem cieszyła się także tężnia solankowa, którą odwiedziło w tym roku 195 tys. osób. Ten obiekt sprawdził się po raz drugi także w roli sali koncertowej (odbył się tam kolejny koncert w ramach projektu „WieliczArt” - red.). Tężnia zadebiutowała z sukcesem również w roli lodowiska (w lutym 2018 roku - red) - wylicza Damian Konieczny, prezes zarządu Trasy Turystycznej wielickiej Kopalni Soli.

  Szef TT dodaje, że rosnąca frekwencja cieszy, ale też zobowiązuje, dlatego w minionym roku wprowadzano w kopalni zmiany w organizacji i obsłudze ruchu turystycznego, dzięki którym jest „bezpieczniej, efektywniej, bardziej komfortowo”.

  W minionych 12 miesiącach z podziemnych turnusów rehabilitacyjno-leczniczych w uzdrowisku wielickiej kopalni skorzystało ponad 3500 kuracjuszy. To 18-krotnie więcej niż 15 lat temu, natomiast ilość płatnych pobytów w sanatorium wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat pięciokrotnie. Połowę takich kuracjuszy stanowili obcokrajowcy: z Ukrainy, Rosji, Izraela, Niemiec, Kanady i Gruzji. Natomiast z noclegów w podziemnym uzdrowisku korzystali obok Polaków, także m.in. grupy z Holandii i Tajwanu.

  Rozwija się też naziemna baza uzdrowiska. Od 2018 roku usługi są świadczone dodatkowo również w nowym, wyremontowanym skrzydle „Młyna Solnego” (siedziba sanatorium), gdzie mieszczą się nowoczesne gabinety Ośrodka Rehabilitacji Dziennej oraz poradnia dietetyczna. Obecnie rozbudowywane jest także uzdrowiskowe inhalatorium, a w tym roku mają zostać uruchomione specjalistyczne badania polecane osobom cierpiącym na przewlekły nieżyt nosa.

  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TŁUMY

  GOŚĆ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ZWIEDZANIE KOPALNI TO PRZEPYCHANIE GRUP TURYSTÓW BYLE SZYBKO I DO PRZODU.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce