W Kraków Airport w środę, 9 sierpnia, odbyła się konferencja prasowa pod hasłem: "Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce!". Była to okazja do przedstawienia bardzo optymistycznych danych dotyczących turystyki, zainteresowania osób z zagranicy województwem małopolskim, jego atrakcyjnością, gościnnością, smakami Małopolski i przyjaznym przyjęciem.
Potężne zainteresowanie turystów
Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego podkreśliła, że w województwie znacząco odbudowuje się ruch turystyczny. Przedstawiła informacje pozyskane z hurtowni danych teleinformatycznych firmy Selectiv.
- Małopolska to jeden z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce, a Kraków to najbardziej rozpoznawalna polska marka turystyczna na świecie. Jesteśmy na na półmetku wakacji i już teraz widać jak Małopolska odnotowuje spektakularne odbicie w ruchu turystycznym, szczególnie zagranicznym. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku liczba gości z zagranicy przyjeżdżających do Małopolski w 2023 roku wzrosła o 150 procent. W lipcu 2022 r. nasz region odwiedziło prawie 66 tys. turystów zagranicznych, a w lipcu tego roku było ich ponad 165 tysięcy - wskazywała Iwona Gibas.
O zainteresowaniu turystów regionem mówił również Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Do Małopolski najczęściej przybywają turyści z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Izraela i Włoch. A ponadto jest ciągły wzrost turystów z krajów arabskich. Jednocześnie warto zauważyć, że w lipcu nastąpił przyrost turystów krajowych odwiedzających Małopolskę o prawie 27 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Przyjeżdżają tu najchętniej mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.
Rekordowe notowania na lotnisku
Z lotniska w Balicach też płyną same optymistyczne informacje. Po pandemii już w ubiegłym roku było widać szybko wzrastający ruch, a w tym jeszcze przyspiesza.
- Już mamy ruch większy niż przed pandemią w rekordowym 2019 roku. Obecnie na półmetku wakacji na naszym lotnisku mamy ponad 5 mln 290 tysięcy obsłużonych pasażerów. Jeśli nic tego nie zakłóci, a wiemy, że ruch lotniczy zależy od sytuacji międzynarodowej, to będziemy notować wyniki globalnie lepsze od wszystkich dotychczasowych, bo już są lepsze - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Prezes podkreśla, że po pandemii widocznie odradza się ruch turystyczny i biznesowy również z krajami arabskimi. Z Krakowa trzy razy w tygodniu są loty np. do Dubaju, są także loty do Turcji: Ankary i Stambułu.
- Trzeba zauważyć, że mamy wielu podróżnych z Ukrainy. Tam przestrzeń powietrzna jest zamknięta, dlatego zarówno turyści, osoby wyjeżdżające rekreacyjnie, odwiedzające swoje rodziny w innych krajach oraz osoby prowadzące politykę biznesową korzystają z lotnisk w sąsiednich krajach, także polskich m.in. naszego - mówi prezes Włoszek. - Mimo tej trudnej sytuacji w Ukrainie, tuż za naszą granicą wiele osób podróżuje do Małopolski i z Małopolski. Jest w tym zasługa wielu współpracujących osób, instytucji organizacji, które zapraszają turystów pokazując atrakcyjność regionu, kulturę, kuchnię, naszą gościnność - mówi szef krakowskiego lotniska.
Krakowskie lotnisko chwali się, że stąd można wybrać mnóstwo kierunków podróży. To blisko 150 regularnych połączeń do 33 krajów. - Wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych są: Antalya, Rodos, Malaga, Warn, Zadar, Dubaj, Nicea, Malta, Katania czy też Agadir - podają przedstawiciele Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.
Igrzyska, imprezy, programy wabią podróżnych
Na dobre statystyki turystycznie wpływ miały organizowane w Krakowie i Małopolsce liczne wydarzenia. Wielką promocją regionu była organizacja III Igrzysk Europejskich. Wzięło udział ponad 7000 zawodników z 50 krajów, a same zawody były transmitowane na cały świat. Znacząca rolę spełniają także bogate programy kulturalne.
Do wzrostu ruchu turystycznego przyczyniły się działania zapoczątkowane już w 2021 roku w ramach projektu „Małopolska – cel podróży”. A w tym roku medialne kampanie promocyjne. Tego lata do Małopolski przyjechały 4 składy pociągów, a do przyjazdu zachęcały jadące nimi gwiazdy. Byli wśród nich artyści polskiej muzyki, sportowcy, influencerzy, kucharze, trenerzy i a z nimi podróżowali mieszkańcy z wielu stron kraju.
Do Małopolski na kilka dni z kraju i zagranicy
Tegoroczne dane pokazują, że w lipcu zagraniczni turyści spędzali w Małopolsce 3 lub 4 dni. takich osób odnotowano ponad 70 tysięcy. Na dłuższe pobyty od 5 do 8 dni decydowało się także wielu turystów, bo prawie 50 tys. osób. Jak się okazuje panuje też moda na jednodniowe pobyty. Takich podróżnych odwiedzających Małopolskę było w minionym miesiącu ponad 56,5 tysiąca osób.
Natomiast turyści krajowi, których znacznie przybyło (w lipcu było ich o 27 procent więcej niż w czerwcu), najczęściej spędzali w naszym regionie jeden dzień. Takich osób w lipcu było prawie 1 milion. Na dłuższe pobyty 5-8 dni wybrało się do Małopolski prawie 650 tysięcy osób, a na 9-15 dni prawie 500 tysięcy osób.
Przeważająca większość turystów nocuje w Małopolsce i płaci tu za usługi. Z badań ubiegłego roku wyliczono, że średnie wydatki turysty zagranicznego to ok. 1810 zł na osobę, a turysty krajowego to 539 zł na osobę. Władze województwa podkreślają, że wzrost turystów to także wymierne wzrosty wpływów z turystyki.
Ile kosztuje turystyka?
W ubiegłym - 2022 roku, wpływy Małopolski z turystyki wyniosły nieco ponad 11 miliardów złotych, natomiast na podstawie obecnych danych szacujemy, że w tym roku przekroczymy wpływy z rekordowego 2019 roku, kiedy wyniosły 15 miliardów.
- Oznacza to, że w tym roku do małopolskich firm, samorządów i Małopolan trafi dodatkowo ponad cztery miliardy złotych. Ponadto kwitnie ruch turystyczny po Małopolsce wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, w czerwcu i lipcu zanotowano ponad milion turystów „wewnętrznych” - czytamy w informacjach przygotowany na półmetek wakacji.
Obrona zamku Tenczyn. Szwedów zwabiła plotka o skarbach, znó...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Nowe punkty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego
