O to, dlaczego lubi czytać, spytaliśmy jedną z uczestniczek akcji, Joannę Łuniewicz. - Bo można się przenieść do innego świata. Nawiązać kontakt z kimś, kogo nigdy nie poznam albo kto już dawno nie żyje. Albo odbywać niesamowite podróże, nie ruszając się z domu, rozszerzać swoje horyzonty. Bo po prostu nie mogę bez tego żyć - odpowiadała doktorantka filmoznawstwa UJ.
Autor: Małgorzata Mrowiec
KrakowCzyta.pl uruchomiły krakowskie biblioteki publiczne: Krowoderska, Nowohucka, Podgórska i Śródmiejska. Łączy funkcje wyszukiwarki książek i portalu społecznościowego. Ma służyć „rozczytaniu” Krakowa, ułatwi korzystanie z bibliotek, dotarcie do interesujących lektur, jak i informacji o imprezach kulturalnych, które się odbywają w bibliotekach. Prowadzone są na nim akcje i konkursy.
W związku z uruchomieniem portalu oraz w ramach Tygodnia Bibliotek zaplanowano w tych dniach szereg atrakcji dla krakowian . Można m.in. wziąć udział w konkursie na zdjęcie z książką w przestrzeni miejskiej Krakowa czy skorzystać ze zniżek dla czytelników w wybranych kawiarniach i kinach (po okazaniu karty bibliotecznej). W piątek 13 maja spóźnialscy będą mogli oddać do bibliotek przetrzymane po terminie zwrotu książki, nie płacąc ani złotówki kary. Organizowane są spotkania autorskie (np. Sławomir Shuty będzie 12 maja gościem biblioteki przy ul. Sienkiewicza 2), jak i warsztaty plastyczne. W sobotę (14 V) w bibliotece przy Królewskiej 59 będzie można otrzymać książkę za przyniesioną karmę dla schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Krakowscy bibliotekarze zaprzeczają, jakoby Polacy nie czytali. W Krakowie co 3 sekundy jest wypożyczana książka, co minutę zapisuje się czytelnik do biblioteki. W zeszłym roku najczęściej wypożyczaną książką było „Pięćdziesiąt twarzy Greya” - efekt pojawienia się filmu.