https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie kuszą studenta nowymi kierunkami

Magdalena Stokłosa
Piotr Krzyżanowski
Sukces uczelni nie zależy już tylko od liczby chętnych na dany kierunek. Ważne jest odpowiadanie na potrzeby rynku, studentów i pracodawców. Szkoły starają się więc wybić ponad przeciętność i wymyślają coraz bardziej nietypowe kierunki.

Juwenalia Kraków 2011: Zobacz zdjęcia, koncerty, imprezy

Na Uniwersytecie Jagiellońskim od nowego roku akademickiego będzie można studiować buddologię. Trzyletnie studia licencjackie pozwolą na poznanie filozofii i historii buddyzmu oraz jego współczesnych form i interpretacji. Studenci będą też się uczyć jednego z języków buddyjskich (do wyboru sanskryt lub tybetański). Najstarsza uczelnia w Polsce kandydatom na studia proponuje też m.in. krytykę literacką. W języku angielskim można tam natomiast zgłębiać tajniki matematyki teoretycznej i stosowanej.

Nazwę nowego kierunku na Akademii Górniczo-Hutniczej nawet trudno wymówić. To wirtotechnologia. - W uproszczeniu są to zaawansowane techniki komputerowe w odlewnictwie - wyjaśnia Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy krakowskiej uczelni. Również chemia budowlana proponowana przez AGH to pierwszy tego typu kierunek w Polsce. - Jest odpowiedzią na potrzeby rynku - mówi Dembiński. Kierunek będzie prowadzony przez uczelnię w Krakowie oraz przez Politechiki Łódzką i Gdańską. Studenci będą mogli "migrować" między tymi uczelniami.

Politechnika Krakowska nowy rok akademicki rozpocznie bogatsza o makrokierunek nanotechnologie i nanomateriały. Absolwent tego kierunku ma być gotowy do m.in. w pracy w przemyśle chemicznym, elektronicznym i farmaceutycznym.

Osoby uzdolnione artystycznie znajdą coś dla siebie na Uniwersytecie Pedagogicznym. Uczelnia uruchomiła kierunki malarstwo oraz wzornictwo. - W ramach wzornictwa chcemy stworzyć specjalizację projektowanie sprzętów dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Iwona Tomasik, rzeczniczka uczelni. - Nowe kierunki powstają po konsultacji z uczniami szkół średnich, studentami i pracodawcami - tłumaczy.

Rachunkowość i controlling to jedna z nowości Uniwersytetu Ekonomicznego. - Kierunek ma charakter unikatowy w skali kraju - mówi Piotr Bednarski, rzecznik uczelni. Uniwersytet Rolniczy kusi m.in. żywieniem człowieka i dietetyką oraz bioinżynierią rozrodu zwierząt. Uniwersytet Papieski specjalnością dziedzictwo kulturowe Indii. Nowych kierunków ani specjalności nie uruchamia w tym roku AWF.

Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ala
Ilu rocznie potrzeba w Polsce absolwentów buddologii?
m
mk
uczelnie wyższe to jedno wielkie marnotractwo w Polsce. Młodzi ludzie zachęceni przez rekalmy i opinie tak zwanych autorytetow chętnie wybierają sie na studia po ktorych nie ma pracy. Wszyscy podatnicy płaca za ich studia i młodzi chętnie na nie ida, bo sa za darmo, po czym po studiach spotykają się z rzeczywistością na rynku pracy. Polska gospodarka nie jest tak rozwineita aby wchloneła tych absolwentów wiec znacza ich czesc wyjedzie za granice. Czy to jest dobry interes dla kraju że szkolimy magistrówi i nzynierow którzy poźniej wykonuja prace technika za granicą? Oczywiscie ze nie. Powiedzmy tym mlodym ludziom wprost ile osób z wyzszym wykształceniem potrzeba a reszta im szybciej wyjedzie za grancie tym szybciej sie czegos dorobi i przy okazji nie trzeba bedzie utrzymywac tych przestarzałych uniwersytetow i kierunków , ktore istnieja dla samego istnienia i dlatego ze nie ma co zrobic z kadra nauczycielska.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska