Wielka wyprowadzka z Paderevianum nastąpiła na początku 2012 roku. Studentów rozlokowano w różnych budynkach UJ (filologię angielską i klasyczną na kampusie na Ruczaju, germańską oraz katedrę językoznawstwa ogólnego i indoeuropejskiego na ul. Czapskich, orientalną na ul. Krupniczej, słowiańską na ul. Bydgoskiej, zaś romańską na ul. Reymonta).
Powstałe w latach 60. XX wieku Paderevianum przy al. Mickiewicza miało przejść generalny remont do końca 2013 r. Nowy kompleks miał się składać z trzech budynków, w tym dwóch całkowicie nowych. "Stare" Paderevianum miało przejść generalny remont oraz zostać obniżone o cztery kondygnacje.
Kosztorys całego przedsięwzięcia opiewał na kwotę ponad 80 mln zł (większość kwoty miały pokryć środki z Unii Europejskiej, reszta to wkład własny uniwersytetu oraz dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego).
Przetarg wygrało konsorcjum Budostal 2 i Elektromontaż Kraków. Udało się zakończyć prace projektowe i przygotować teren pod budowę nowych obiektów (A i B). W budynku A zakończono w stanie surowym poziom zero i prace stanęły. Budowy gmachu B nie zdołano nawet rozpocząć. Konsorcjum utraciło bowiem płynność finansową i nie było w stanie kontynuować zlecenia. - Z powodu opóźnień i problemów finansowych Uniwersytet Jagielloński rozwiązał umowę z wykonawcą - informuje Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka uczelni.
Od końca ubiegłego roku na placu budowy nic się nie działo, a ogrodzony, opustoszały budynek wręcz straszył. Władze uczelni musiały zapoznać się ze stanem prac i rozpisać nowy przetarg. Wykonawca, który dokończy tzw. Paderevianum II, został wyłoniony na początku lipca. Dzisiaj uczelnia ma podpisać umowę ze zwycięskim konsorcjum Budimeksu i Mostostalu Kraków.
Zakończenie budowy planowane jest na połowę 2015 roku. Nowa wartość przedsięwzięcia to ponad 92 mln zł (podobnie jak wcześniej większość kwoty pokryją środki z Brukseli).
Paderevianum swoim wyglądem będzie nawiązywać do stojącego po sąsiedzku budynku Auditorium Maximum. Kompleks ma być nowoczesną siedzibą dla jednostek Wydziału Filologicznego UJ.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
