https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińska olimpijka z apelem do szefa MKOl! "Jak wtedy zachował się Hitler?"

Zbigniew Czyż
Thomas Bach, Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Thomas Bach, Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Ołha Saładucha, medalistka olimpijska w trójskoku, a później ukraińska parlamentarzystka, zasugerowała, że szef MKOl Thomas Bach powinien wyciągnąć wnioski z historii decydując, czy rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną dopuszczeni do rywalizacji w igrzyskach w Paryżu.

Trzecia zawodniczka igrzysk w Londynie (2012) i mistrzyni globu z Daegu (2011) w trójskoku powiedziała, że Bach - jako osoba inteligentna - powinien dostrzec historyczne podobieństwa między igrzyskami w Berlinie z 1936 roku a obecną sytuacją.

Apel olimpijki z Ukrainy: Jak po igrzyskach w 1936 roku zachował się Hitler?

"Przypomnijmy sobie, co stało się po igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, jak zachował się Hitler?" - powiedziała Saładucha agencji AFP i przypomniała, że zarówno Japonia, jak i Niemcy zostały wykluczone z olimpijskiej rywalizacji w 1948 roku w Londynie, czyli pierwszej imprezy tej rangi po drugiej wojnie światowej.

"Wojna trwa, codziennie giną ludzie, a miasta są niszczone" – kontynuowała Saładucha, która przytoczyła dane, według których od początku agresji Rosji zginęło 220 ukraińskich trenerów i zawodników.

"Wielu zawodowych sportowców z Rosji poparło wojnę"

I zwróciła się bezpośrednio do Bacha: "A co widzimy w Rosji? Setki zawodowych sportowców wyraziło poparcie dla wojny z Ukrainą. Ale nie słyszeliśmy, żeby ktoś wypowiadał się przeciwko wojnie. Powiedz, czy w takich warunkach uczciwe i sprawiedliwe jest pozwolenie Rosjanom na rywalizację nawet pod neutralną flagą?".

MKOl ogłosił w zeszłym miesiącu, że bada ścieżkę, która pozwoli zawodnikom z Rosji i Białorusi rywalizować w paryskich igrzyskach pod szyldem sportowców neutralnych.

Przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow niedawno ogłosił, że byłoby nie do przyjęcia, aby Rosja podlegała innym warunkom niż pozostałe kraje.

W miniony piątek po spotkaniu online przedstawicieli 35 krajów minister sportu Kamil Bortniczuk poinformował, że większość opowiada się za bezwzględnym wykluczeniem sportowców z Rosji i Białorusi z przyszłorocznych igrzysk w Paryżu.

(PAP)

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
Zabawne. Moder zdejmuje MÓJ post ale odpowiedź na niego zostawia. W rezultacie oryginału postu mojego autorstwa nie ma ale jest zacytowany wraz komentarzem odważnego do szaleństwa forumowicza ~Gość. Tak - po za tym - wszyscy w Redakcji GS24 zdrowi?
G
Gość
14 lutego, 19:16, Jan Borowy:

Dla przypomnienia. Za inwazję na Afganistan Igrzyska w Moskwie zbojkotowało 28 państw. Kiedy w 2001r do Afganistanu wkroczyli amerykanie i utknęli tam na 20 lat żadnych igrzysk z tego powodu nie zbojkotowano. Konflikt w b. Jugosławii i zaangażowanie weń "sil pokojowych". Okupacja Iraku. Także rację miał znany afrykański dialektyk z plemienia Wa hima.

Tak Klaunie masz rację

G
Gość
Cały czas czekam aż rosyjscy sportowcy oficjalnie potępią wywołaną przez putina wojnę na Ukrainie.

Potępiają tylko ci co uciekli z rosji

To za mało.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska