MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Umowa z wykonawcą ważnego odcinka nowej zakopianki rozwiązana!

OPRAC.: (TM)
Tak wyglądał postęp prac przy budowie odcinka Lubień-Naprawa w kwietniu 2020 roku
Tak wyglądał postęp prac przy budowie odcinka Lubień-Naprawa w kwietniu 2020 roku GDDKiA
Stało się to o czym na łamach Gazety Krakowskiej" pisaliśmy już kilkakrotnie. Nie ma najmniejszych szans by jeszcze w tym roku kierowcy jadący do lub z Zakopanego pojechali oboma pasami ekspresowej zakopianki (na odcinku pomiędzy Lubniem a Naprawą). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała własnie umowę z polsko - ukraińskim wykonawcą tego fragmentu drogi. Nowa firma, która dokończy budowę ma być znana pod koniec wakacji. To sprawia, że drugą jezdnią S7 kierowcy pojadą dopiero w przyszłym roku czyli... z 3 letnim opóźnieniem.

Zobacz stan prac:

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

od 16 lat

O zerwaniu umowy z wykonawcą GDDKiA poinformowała w piątek popołudniu.

- Mobilizacja wykonawcy (polsko-ukraińskie konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING) nie wskazuje na możliwość zakończenia budowy prawej jezdni S7 Lubień – Naprawa w terminie określonym w aneksie do umowy, czyli do końca października 2020 r - informują wprost przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I dodają, że pomimo licznych działań podjętych przez GDDKiA w celu zmobilizowania wykonawcy do realizacji kontraktu zgodnie z umową nie doszło do wznowienia i prowadzenia prac w wymaganym zakresie. "Nic nie wskazuje także na zmianę tej sytuacji. Wobec tych faktów 17 lipca 2020 r. GDDKiA odstępuje od umowy z wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa" - informuje GDDKiA.

Wykonawca odcinka Lubień - Naprawa czyli polsko-ukraińskie konsorcjum IDS-BUD i ALTIS HOLDING, nie wznowił prac na budowie po 15 marca br. czyli okresie w którym kończyła się przerwa zimowa. Stało się tak bo jak wiadomo firma ma olbrzymie problemy finansowe. Nie płaciła już od jakiegoś czasu swoim podwykonawcom. Ci kilkukrotnie blokowali więc zakopiankę na znak protestu. Ostatecznie wypłaty dla nich zaczęła wykonywać bezpośrednio krakowska centrala GDDKiA. Do 17 lipca wypłacono im już 20 milionów złotych a roszczenia za już wykonane prace mogą sięgnąć nawet kolejnych 23 milionów.

Budowa zakopianki stanęła? Przejdź do galerii pokazujących "postęp" prac na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Porównanie zdjęć na kolejnych slajdach

Budowa zakopianki. Roboty na zakopiance stanęły?! Te zdjęcia...

Przedstawiciele GDDKiA mieli kilkakrotnie spotykać się z zarządem wykonawcy w celu rozwiązania kluczowych dla budowy problemów. Wzywali ich do kontynuowania robót i wypłacenia zaległości podwykonawcom. Wszystko bezskutecznie.

- W związku nieprawidłowym wykonywaniem obowiązków wynikających z podpisanej umowy naliczaliśmy konsorcjum kary. Do tej pory obejmują one kwotę 27 mln zł. Kwota nie zamyka wszystkich roszczeń GDDKiA w stosunku do wykonawcy -informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowa krakowskiego GDDKiA. - Trwa inwentaryzacja wykonanych prac na prawej jezdni S7 Lubień - Naprawa, która nie została ukończona przez konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING. Pod koniec wakacji planowane jest ogłoszenie przetargu na dokończenie prawej jezdni, by jesienią przyszłego roku mogli nią już jeździć kierowcy. Lewa jezdnia budowanej S7 na odcinku Lubień - Naprawa została ukończona i ruch odbywa się po niej w dwóch kierunkach od 20 grudnia 2019 r." - zaznacza GDDKiA.

Tak będzie wyglądać nowa zakopianka do Nowego Targu. Budowa ...

O tym, że na zakopiance źle się dzieje pisaliśmy już na początku maja:
Złe wieści dla kierowców! Budowa zakopianki potrwa jeszcze prawie półtora roku

GDDKiA w Krakowie prostowała wówczas nasz tekst twierdząc, że odcinek do naprawy będzie gotowy jeszcze w tym roku. Tak naprawdę na dziś jest on wykonany w 94,5 procenta. By puścić ruch na dwóch pasach trzeba zbudować brakujący wiadukt na 715 km S7 oraz wykonać łącznik lewej jezdni który połączy istniejącą od dekady ekspresową obwodnicę Lubnia z nową trasa. trzeba też skończyć budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych

Są to prace faktycznie możliwe do wykonania w ciągu kilku miesięcy ale na pewno będą kosztować przynajmniej kilkadziesiąt milionów. To oznacza, że koniec końcem GDDKiA finalnie dopłaci do budowy odcinka, który początkowo miał kosztować 521 milionów złotych. Jak czytamy na stronie internetowej kontraktu 99,59 procent tej kwoty przelano już na konta nierzetelnego wykonawcy. By dokończyć trasę trzeba będzie więc sięgnąć po nowe środki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska