https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unia chce być przygotowana na każdą kolejną pandemię

Kazimierz Sikorski
pixabay
Liderzy sześciu unijnych krajów, w tym Polski, wezwali Unię Europejską, by ta była bardziej aktywna w przygotowaniach do nadejścia kolejnych możliwych pandemii.

Francja, Niemcy i cztery inne kraje wspólnoty wezwały Unię Europejską, by odegrała ona większą rolę w przygotowaniach do każdej możliwej w przyszłości pandemii. Tym samym przyznano, że obecne reakcje na koronawirusa okazały się niewystarczające.

W przyszłości powinno być „wspólne europejskie podejście” do takich wyzwań, napisali prezydent Francji Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel, a także przywódcy Hiszpanii, Polski, Belgii i Danii. Skierowali oni swój list i dokument programowy do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, próbując zachęcić unijną władzę wykonawczą do podjęcia skutecznych działań już na wczesnym etapie pandemii.

Gdy wybuchł globalny kryzys związany z pandemią, poszczególne kraje członkowskie skupiły się na sobie, zamykały granice, gromadziły zapasy środków medycznych i licytowały się ogromnymi planami wydatków, które miały zminimalizować kryzys. W liście położono szczególny nacisk na niedobory najpotrzebniejszych środków medycznych, które były nierównomiernie odczuwalne w całej Unii, gdy wirus rozprzestrzeniał się po całym kontynencie. - Zrozumienie tych niedociągnięć jest niezbędne - napisali przywódcy. Obejmują one potrzeby wyposażenia ochronnego, wyrobów medycznych, najważniejszych leków i szczepionek.

Przywódcy naciskają również na Brukselę, aby usprawniono przepływ informacji związanych z epidemią w całym regionie tak, aby wskaźniki zakażeń, ofiar śmiertelnych i inne kluczowe dane były w poszczególnych krajach sporządzane właściwie. Wzywali również Komisję Europejską do zapewnienia większego mandatu Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, unijnej agencji, która zajmuje się m. in. śledzeniem pandemii.

Zalecono też Komisji Europejskiej, by koordynowała wspólne zamówienia na leki i środki ochrony osobistej oraz, by zapewniła lepszą współpracę w zakresie utrzymywania na odpowiednim poziomie zapasów najbardziej potrzebnych środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska