Budynek służyć będzie głównie jako budynek biurowy służący lokalizacji wydziałów i komórek administracji oraz obsługi studentów UEK. Jego kubatura obejmie 22 tys mkw. i cztery piętra.
Sale konferencyjne, studio nagrań
W piwnicach znajdą się pomieszczenia techniczne(przyłącza mediów, rozdzielnia ciepłej wody, przyłącze instalacji elektrycznej) oraz archiwum i magazyny. Parter posłuży szeroko pojętej obsłudze studenta. Będą się tu mieściły dziekanaty, biuro obsługi, punkt ksero/księgarnia, a także biuro ds. osób niepełnosprawnych.
Na pozostałych kondygnacjach znajdziemy pokoje biurowe, sale konferencyjne oraz pomieszczenia pomocnicze poszczególnych działów. W budynku znajdą się takie działy jak:
- biuro osób niepełnosprawnych
- biuro projektów zagranicznych (call-center)
- centrum obsługi studentów - dyrektorzy
- dział nauczania
- dyrektorzy instytutów
- akademickie centrum kariery
- biuro stypendiów i ubezpieczeń
- biuro programu Erasmus
- centrum jakości kształcenia
Dodatkowo w ramach pomieszczeń centrum jakości kształcenia, planowane jest stworzenie studia nagrań wraz z zapleczem.
Koszty i czas realizacji
Jak tłumaczył Bernard Ziembicki, rektor UEK w Krakowie koszt budynku jest szacowany na ok. 60 mln złotych. Inwestycja jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ze środków publicznych. Decyzja o stworzeniu budynku podyktowana jest jak mogliśmy usłyszeć kurczącą się przestrzenią Uniwersytetu.
- Jesteśmy największą uczelnią ekonomiczną, mamy bardzo dużo studentów i niestety borykamy się z brakiem przestrzeni. Wprowadzając coraz szerszą ofertę kształcenia, coraz więcej grup studenckich pojawia się potrzeba na sale dydaktyczne. Tych sal nie mamy wystarczającej ilości. Musimy poszerzać bazę - mówił rektor UEK
Poinformował też, że modernizację przechodzi pawilon H zlokalizowany przy Rakowickiej, gdzie mieściły się dotąd magazyny. Teraz uczelnia planuje w nim stworzyć sale dydaktyczne i przenieść laboratoria badawcze mieszczące się obecnie przy ul. Sienkiewicza.
Prezes firmy RE-BAU Andrzej Tobiński, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, dodaje, że prace objęły nie tylko roboty budowlane ale też m.in. rozbiórkę pawilonu D, sporządzenie dokumentacji czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Całość to okres ok. 2 lat. Prace mają się zakończyć w IV kwartale 2025 roku.
Bezrobocie w Polsce najniższe od lat
