https://gazetakrakowska.pl
reklama

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie świętuje stulecie działalności

Materiał informacyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Rok 2025 jest dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie czasem szczególnym – świętuje swoje 100-lecie. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie drogę, jaką przeszła uczelnia – od kameralnego Wyższego Studium Handlowego do jednej z czołowych instytucji akademickich w Polsce. UEK łączy szacunek do tradycji z odwagą innowacji, stale odpowiadając na wyzwania współczesnej gospodarki i rynku pracy.

Początki: Wyższe Studium Handlowe (1925–1938)

Uczelnia powstała jako Wyższe Studium Handlowe z inicjatywy Arnolda Bollanda. Celem była edukacja komercjalistów zdolnych nie tylko do pracy, ale i samodzielnego myślenia. Pierwszy rok akademicki rozpoczęło 222 studentów. Studium zyskało renomę w całej II RP, a wśród studentów znaleźli się także Polacy z zagranicy, m.in. z Chin.

Akademia Handlowa (1938–1950): ku akademickim prawom

W 1938 r. WSH przekształcono w Akademię Handlową – uczelnię z pełnią praw akademickich. Wojna przerwała działalność, lecz po zakończeniu okupacji nauczanie wznowiono. Akademia szybko odbudowywała swoją pozycję w polskim systemie szkolnictwa wyższego.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna (1950–1974): rozwój instytucjonalny

W 1950 r. uczelnia została upaństwowiona i przyjęła nazwę Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Wprowadzenie czteroletnich studiów magisterskich, nadanie uprawnień doktorskich i habilitacyjnych, a także powołanie ośrodków zamiejscowych (np. w Lublinie) potwierdziły status placówki jako silnego ośrodka akademickiego.

Akademia Ekonomiczna (1974–2007): nowoczesność i otwarcie na świat

W 1974 r. uczelnia przyjęła nazwę Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W kolejnych dekadach rozwinęła współpracę międzynarodową (m.in. z Grand Valley w USA), poszerzyła ofertę edukacyjną (MBA, nowe wydziały), a także rozbudowała infrastrukturę dydaktyczną. Wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku była wydarzeniem o ogromnym znaczeniu symbolicznym.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (od 2007): edukacja przyszłości

Uzyskanie statusu uniwersytetu w 2007 roku otworzyło nowy etap w historii uczelni. UEK rozszerzył działalność o Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Dziecięcy, nowe kierunki i programy studiów. Wprowadzono nową strukturę organizacyjną – kolegia oraz instytuty, a od 2024 r. działa także Kolegium Prawa.

Liderzy życia publicznego i ekonomii

Profesorowie Akademii Handlowej w Krakowie, przy ul. Kapucyńskiej 2, i ich wychowankowie na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, początek lat 20. XX w., około 1924 r.. Siedzą w pierwszym rzędzie: drugi od lewej – prawdopodobnie Józef Kannenberg, czwarty od lewej – Arnold Bolland, szósty i siódmy od lewej: Albin Żabiński i Zygmunt Sarna
Profesorowie Akademii Handlowej w Krakowie, przy ul. Kapucyńskiej 2, i ich wychowankowie na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, początek lat 20. XX w., około 1924 r.. Siedzą w pierwszym rzędzie: drugi od lewej – prawdopodobnie Józef Kannenberg, czwarty od lewej – Arnold Bolland, szósty i siódmy od lewej: Albin Żabiński i Zygmunt Sarna
Zbiór prof. Andrzeja Szromnika, fotografia z daru Kazimierza Gołdasa

Wśród absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie znajduje się wiele znanych osobistości ze świata gospodarki, polityki i kultury.

Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Rafał Baniak – w latach 2004-2005 podsekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki od 2007 r.,

  • Rafał Brzoska – prezes Zarządu InPost,

  • prof. dr hab. Jan Czekaj - w latach 2002-2003 wiceminister finansów, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2003-2010,

  • Andrzej Domański – Minister Finansów w Rządzie Donalda Tuska (2023),

  • Ireneusz Fąfara – ekspert sektora paliwowego, od kwietnia 2024 Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny ORLEN S.A.,

  • prof. dr hab. Jerzy Hausner – Minister pracy i polityki społecznej w latach 2001-2003, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej w latach 2003-2004, minister gospodarki i pracy oraz wiceprezes Rady Ministrów w latach 2003-2004, od 2010 r. członek Rady Polityki Pieniężnej,

  • dr Aleksander Miszalski – Prezydent Miasta Krakowa,

  • dr Jan Pamuła – prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice (od 2008 r.), poseł na Sejm (1991-1993), w latach 90. prezes Izby Rzemieślniczej w Krakowie oraz wiceprezes BPH,

  • prof. dr hab. Andrzej Wojtyna – od 2004 r. do 2010 r. członek Rady Polityki Pieniężnej,

  • Sobiesław Zasada – sportowiec, biznesmen, twórca Grupy Zasada,

  • Rafał Ziobro – pierwszy Polak i dziewiąty człowiek na świecie, który przepłynął wpław Cieśninę Magellana, pierwszy Polak, który przepłynął wpław Cieśninę Gibraltarską. Twórca i wieloletni dyrektor Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbywającego się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

To oni – liderzy, wizjonerzy, innowatorzy – są najlepszym dowodem na to, że Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie kształci elity polskiej gospodarki i administracji, zachowując jednocześnie głęboki szacunek do wartości akademickich i tradycji.

Jubileusz 100-lecia: Święto wiedzy, tradycji i przyszłości

Obchody 100-lecia UEK rozpoczęły się w październiku 2024 roku i osiągną swój kulminacyjny punkt w dniach 27–28 maja 2025 r. Program uroczystości obejmuje m.in. uroczysty pochód, mszę św. na Wawelu, promocje doktorskie, wręczenia odznaczeń i tytułów, w tym nadanie godności Profesora Honorowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Andrzejowi Wojtynie i nadanie godności Doktora Honoris Causa UEK prof. dr. hab. inż. Jerzemu Buzkowi.

Uczczenie tej szczególnej rocznicy zwieńczy Koncert Jubileuszowy z okazji 100-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Będzie to muzyczna podróż przez dzieje Polski i historię Uczelni w wykonaniu artystów współpracujących z Filharmonią Futurą, pod batutą Pana Mikołaja Blajdy.

Realizacja obchodów możliwa jest dzięki wsparciu środków zewnętrznych oraz partnerów jubileuszu, których zaangażowanie potwierdza znaczenie UEK jako instytucji o wyjątkowym wpływie na życie naukowe i gospodarcze Polski.

– Stuletnie osiągnięcia naszego Uniwersytetu są ogromne i imponujące. Uniwersytet odegrał ogromną rolę w rozwoju myśli ekonomicznej zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej. Wykształcił rzeszę specjalistów i ekspertów w zakresie ekonomii, biznesu, zarządzania i pokrewnych dyscyplin. Miejsce naszego Uniwersytetu na mapie kształcenia ekonomicznego – zarówno w Polsce jak w Europie środkowo-wschodniej – jest niepodważalne – podkreśla dr hab. Bernard Ziębicki, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Ogród Profesorski na terenie Kampusu UEK, otwarty w 2024 roku
Ogród Profesorski na terenie Kampusu UEK, otwarty w 2024 roku
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska