Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Ignatianum w Krakowie rozbudowuje bazę. U zbiegu Kopernika i Blich powstaną m.in. sale wykładowe i laboratoria psychologiczne

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Budynek na rogu ul. Kopernika i Blich, z charakterystycznymi nietypowymi oknami, zyskuje nową funkcję
Budynek na rogu ul. Kopernika i Blich, z charakterystycznymi nietypowymi oknami, zyskuje nową funkcję Małgorzata Mrowiec
Budynek poszpitalny przy ul. Kopernika 15 C, u zbiegu z ulicą Blich, zamienia się w budynek dydaktyczno-badawczy. To inwestycja - mającego siedzibę po sąsiedzku - Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie (UIK). Uczelnia przygotowuje swoją bazę zgodnie ze swoimi ambitnymi planami. - Uniwersytet kształci około 3 tysięcy studentów i zatrudnia około 350 osób kadry. W planach strategicznych jest stworzenie odpowiedniej bazy lokalowej dla 5 tysięcy studentów - informuje Piotr Ufnal, rzecznik prasowy uczelni.

O prowadzonym przez uczelnię remoncie, przebudowie i docelowej zmianie sposobu użytkowania jednego z dawnych obiektów Szpitala Uniwersyteckiego - na Wesołej, przy ul. Kopernika 15 C, tuż obok torów kolejowych - informuje tablica na tym budynku. Uczelnia kupiła go w 2020 roku od Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum UJ. Toczą się tam teraz intensywne prace budowlane.

Przypomnijmy, że niespełna dwa miesiące temu, 1 października, w Uniwersytet Ignatianum w Krakowie przekształciła się dotychczasowa Akademia Ignatianum. Ambicją nowego uniwersytetu jest to, by - jak wskazywała uczelnia na początku tego roku akademickiego - stać się wiodącym jezuickim ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym w Europie Środkowo-Wschodniej.

- W tej chwili Uniwersytet Ignatianum w Krakowie prowadzi przebudowę wyłącznie część obiektu przy ul. Kopernika 15 C - tzw. budynku wysokiego - z przeznaczeniem na cele dydaktyczno-badawcze - zaznacza rzecznik Piotr Ufnal. - W budynku wysokim umieszczone zostaną głównie sale wykładowe (różnej wielkości), sale ćwiczeń i pracownie dedykowane (między innymi arteterapii, językowe, Montessori), a także laboratoria psychologiczne oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników akademickich i administracyjnych - wymienia przedstawiciel uczelni.

Zmieni się przeznaczenie budynku wysokiego, natomiast jego wielkość (kubatura), bryła, jak i elewacja mają pozostać bez zmian.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem przebudowa budynku wysokiego powinna zostać ukończona na początku października 2024 roku. Z kolei zagospodarowanie budynku niskiego pod tym samym adresem jest obecnie dopiero na etapie planowania koncepcyjnego. Według wstępnej koncepcji również ta część obiektu po niezbędnej przebudowie pełniłaby funkcje dydaktyczno-badawcze. - Rozpoczęcie tej inwestycji jest uzależnione od zapewnienia środków finansowych na jej realizację - zaznacza rzecznik Uniwersytetu Ignatianum.

W strategicznych planach inwestycyjnych UIK na przyszłość na razie jest tylko właśnie zagospodarowanie części niskiej obiektu przy ul. Kopernika 15 C. Uczelnia nie ma swojego domu studenckiego i latem tego roku sygnalizowała, że istnieją plany budowy akademika, "aczkolwiek są na razie bardzo niesprecyzowane". Teraz ponownie zapytaliśmy o taką ewentualną inwestycję i możliwą lokalizację.

- Ponieważ obecnie kluczowym wyzwaniem dla UIK jest powiększenie bazy lokalowej w obszarze dydaktyki i administracji, problem własnych akademików będzie uwzględniony w dalszej perspektywie rozwoju. Warto przy tym zauważyć, że dzięki odpowiednim porozumieniom nasi studenci mają możliwość korzystania z istniejącej bazy akademików będących własnością innych uczelni. Oczywiście bardzo uważnie śledzimy pojawiające się możliwości i propozycje zagospodarowania obiektów na ten cel, także w poszpitalnych obiektach na Wesołej, ale nie tylko - mówi Piotr Ufnal.

Przypomnijmy: Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Początki krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego prowadzonego przez jezuitów sięgają końca XIX wieku. Poprzez uznanie przez władze państwowe tej jednostki w 1989 roku, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego mógł zainaugurować kształcenie laikatu. Przez kolejne dziesięć lat ośrodek rozwijał się i otwierał kolejne kierunki studiów, przez co przekształcił się w 1999 roku w Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną "Ignatianum" w Krakowie. Od 1 października 2011 roku uczelnia zaczęła posługiwać się nazwą Akademia Ignatianum w Krakowie. Z kolei 1 października br. zmieniła nazwę na Uniwersytet Ignatianum w Krakowie. UIK jest jedną z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świecie.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska