Nadeszły upały, które co rok w Krakowie wiążą się z tematem koni dorożkarskich. Choć dla wielu temat budzi wiele kontrowersji, turyści chętnie decydują się na przejazdy ulicami miasta w towarzystwie krakowskich koni. Miasto postanowiło wyjść naprzeciw i wydać komunikat, w którym informuje o badaniach koni, wynikach i kontrolach zapewniając przy tym, że "dobrostan koni dorożkarskich priorytetem miasta".
Komunikat o zamknięciu postoju dorożek na Rynku Głównym
W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem, dotyczącym wystąpienia upału – temperaturą od 30°C wzwyż, dziś, 20 czerwca, w godz. 9.30–19.00 postój stały dorożek na Rynku Głównym zostaje zamknięty. Obowiązuje też zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny.
- Nieczynny będzie także w tym czasie postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed bazyliką Mariacką. Jednocześnie mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, powożący są zobowiązani do korzystania z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych, dodatkowego regularnego pojenia koni oraz bieżącego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy dalej w opublikowanym komunikacie.
Wyznaczone miejsca zastępcze dla dorożek to:
- Przy Barbakanie
- Na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską)
Komunikat o dbaniu o dobrostan koni i przeprowadzonych badaniach
Regularne badania koni dorożkarskich, ograniczenie czasu ich pracy, kontrole Powiatowego Lekarza Weterynarii, ograniczenie wielkości dorożek, ścisła współpraca z przedsiębiorcami dorożkarzami – to tylko niektóre działania, jakie podejmuje miasto, aby zapewnić odpowiednie warunki koniom pracującym przy krakowskich dorożkach - czytamy w opublikowanej informacji.
W ubiegłym roku zdarzały się jednak sytuacje, w których konie mimo upałów stały w pełnym słońcu, ponieważ było to zgodne z tym co ustaliło Miasto - były to wyznaczone miejsca zastępcze, o czym pisaliśmy tutaj:
Miasto powołuje się na badania z 2014 roku
Miasto zleciło przeprowadzenie odpowiednich badań specjalistom z Zakładu Weterynarii, Rozrodu i Dobrostanu Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Badania prowadzone były w okresie letnim w 2014 r. Wykonywano je na obowiązujących w mieście postojach dla dorożek - informują urzędnicy.
Według przekazanych informacji wyniki analiz krwi oraz pomiarów tętna u wszystkich objętych badaniami pracujących koni dorożkarskich mieściły się w granicach dopuszczalnych norm, niezależnie od panujących warunków termiczno-wilgotnościowych. Konie badano także po wysiłku związanym z ich pracą nawet w przypadku pracy w wysokich temperaturach.
Miasto zapewnia także, że poza okresami pracy, co drugi dzień, konie dorożkarskie odpoczywają w stajniach i na pastwiskach. Miejsca te są kontrolowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie oraz Urząd Miasta.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV
