- Pani Ursula von der Leyen pytała, w jaki sposób udało nam się uszczelnić system VAT. W Unii Europejskiej w tym temacie niewiele się dzieje. Cieszę się, że udało nam się omówić tę kwestię. Podczas rozmowy ani razu nie poruszyliśmy tematu praworządności w Polsce - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
- Mieliśmy bardzo obiecujące spotkanie, dotyczące naszych relacji w przyszłości, roli Polski w Unii Europejskiej. Zachęcałem panią przewodniczącą, by niejako uciec do przodu z problemów unijnych, m.in. z problemu Brexitu. Komisja Europejska skupia się teraz na ograniczaniu pewnych programów, ponieważ po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE budżet będzie mniejszy. Tymczasem to, co przedstawiłem dzisiaj, to była próba pokazania dodatkowych źródeł dochodu dla państw członkowskich i UE. Powiedziałem o podatku cyfrowym, którego w Polsce nie mamy, ale jesteśmy otwarci, jeśli taka będzie decyzja UE. Mówiłem również o podatku od transakcji finansowych - dodał premier i stwierdził, że "pani przewodnicząca jest bardzo otwarta na wszelkie pomysły tego typu".
- Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE - mówiła Ursula von der Leyen przed spotkaniem z premierem Morawieckim.
- Rozmawialiśmy również o trudnych tematach, jak migracja, polityka handlowa, protekcjonizm ze strony wielkich mocarstw, jak USA, Chiny - to są nasi partnerzy, ale przede wszsytkim musimy dbać o nasze podwórko, o polskie miejsca pracy. Podałem przykład - jak mają radzić sobie polskie huty stali, jeżeli za jedną tonę stali płaci się 45 euro, którego nie płaci chiński eksporter do Unii Europejskiej. Jest to skrajnie niesprawiedliwe i grozi przeniesieniem miejsc pracy z Polski np. na Ukrainę - powiedział Mateusz Morawiecki.
Stwierdził, że podczas rozmowy z Ursulą von der Leyen była pewna kwestia, która szczególnie go ucieszyła.
- To sprawa małych i średnich przedsiębiorstw. My, patrząc na kategorie poszczególnych przedsiębiorstw, mamy bardzo niewiele wielkich firm, międzynarodowych. Dla nas racją stanu jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Stąd nasza walka o sprawiedliwe zmiany w polityce klimatycznej, a w szczególności w polityce transportowej. Promocja małych i średnich firm na rynku UE jest w najgłębszym interesie polskiej gospodarki - powiedział szef Rady Ministrów.
Premier stwierdził, że zaproponował kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko jednego z komisarzy w Komisji Europejskiej. Mateusz Morawiecki zdradził, że kandydaturę tę konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą.
- Dziękuję panu prezydentowi, że zaproponował taką kandydaturę - powiedział. Krzysztof Szczerski jest prezydenckim ministrem.
