MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utrudnienia na drodze powiatowej w gminie Skawina. Trwa modernizacja traktu, budowa kanalizacji, ścieżki rowerowej i muru oporowego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego
Przebudowa drogi powiatowej Skawina-Radziszów już częściowo została wykonana, jednak kierowców czeka jeszcze sporo utrudnień. Lada dzień będą zwężenia jezdni i nowe trudności w ruchu. Obecnie roboty będą związane z budową kanalizacji deszczowej na modernizowanym odcinku drogi. Co spowoduje, że w poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. nastąpi zawężenie jezdni od ul. Willowej w Skawinie na odcinku 250 m w kierunku Radziszowa.

- Na drodze powiatowej nr 1940K Skawina-Radziszów została już przełożona sieć wodociągowa. Trwa budowa dwóch przepustów a mur oporowy zlokalizowany pomiędzy przepustami jest gotowy. Tylko 1 metr tego muru oporowego jest widoczny, pozostałe 2,2 m znajduje się pod powierzchnią gruntu - informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego.

Mieszkańcy gminy Skawina od wielu lat oczekiwali na przebudowę tej drogi powiatowej z budową ścieżki pieszo-rowerowej zarówno na odcinku obejmującym miasto Skawinę, jak i na odcinku w Radziszowie.

Obecnie w związku z realizacją robót nadal będzie zawężona jezdnia na 200 m końcowego odcinka drogi w Radziszowie, który będzie rozbudowany, podobnie jak inny odcinek tego traktu na długości 120 m, przy ulicy Nad Potokiem.

- W każdym z tych miejsc ustawiona jest sygnalizacja świetlna. Trwa przebudowa sieci sanitarnej kolidującej z inwestycją - wskazuje Iwona Mikrut.

Zakres inwestycji obejmuje:

  • przebudowę jezdni do szerokości 6 m, z poszerzeniami na łukach,
  • budowę ścieżki pieszo-rowerowej szerokości 3 m (szerokość bez krawężnika i obrzeży) lub 2,5 m, gdy ścieżka pieszo-rowerowa odsunięta jest od krawędzi jezdni,
  • budowę chodnika o szerokości min. 2 m, ścieżki rowerowej, pobocza o szerokości 1 m wzdłuż rozbudowywanej drogi,
  • przebudowę drogi gminnej klasy D (ul. Willowa) w zakresie remontu warstwy ścieralnej nawierzchni oraz budowy ścieżki pieszo-rowerowej i chodnika w rejonie skrzyżowania,
  • budowę kanału technologicznego,
  • budowę i przebudowę oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej wraz z wpustami, przykanalikami, przyłączami i wylotami oraz napowietrznej sieci teletechnicznej,
  • przebudowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i zjazdów,
  • budowę wiaty przystankowej, palisady betonowej, murów oporowych i przepustów,
  • umocnienie dna i skarp rowów, montaż barier ochronnych oraz wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.

Ta powiatowa inwestycja ma początek na skrzyżowaniu ul. Radziszowskiej z ul. Willową w Skawinie. Na ul. Willowej, przed skrzyżowaniem z ul. Radziszowską, przewidziano budowę przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego. Umowa na rozbudowę 1,4 km odcinka drogi powiatowej nr 1940K, w Skawinie i Radziszowie podpisana została 14 grudnia 2023 r., prace rozpoczęły się w styczniu 2024 r. a ich zakończenie planowane jest w sierpniu 2025 r.

- Koszt wykonania przebudowy wynosi prawie 12,5 mln zł. Na zadanie pozyskano prawie 6,9 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ze środków Polskiego Ładu ponad 3,1 mln zł. Gmina Skawina i powiat krakowski przeznaczyli na rozbudowę drogi po 1,2 mln zł, w sumie ponad 2,4 mln zł - wylicza rzeczniczka Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego.

Podkreśla, że po ukończeniu inwestycji poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo także pieszych i rowerzystów.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska