https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Wysoki poziom smogu

Piotr Ogórek
Kraków w smogu
Kraków w smogu Andrzej Banas / Polska Press
Od rana w Krakowie mamy bardzo złą jakość powietrza. Dopuszczalne normy są przekroczone ponad dwukrotnie. W nocy stacja monitorująca na Alejach Trzech Wieszczów wskazywała nawet blisko 200 mikrogram na metr sześcienny dla pyłu zawieszonego PM10 (norma to 50).

Jak informuje Urząd Miasta w piątek, według prognozy jakości powietrza IMGW dla Krakowa, istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1-7 rano (8 dla stacji Aleje), zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych na terenie Krakowa wyniósł 131 ʮg/m3. Dopuszczalna norma dobowa to 50 mg/m3.

Warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określono jako złe.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka
Aa i chyba juz wiem dlaczego od zimy mamy problem ze szczypiacymi oczami synka. Oczywiście jak najbardziej czuje powiazanie z wysokim stężeniem pylow w powietrzu!!! Najgorsze jest to, ze oprócz brakującego metra...(...) wielu ludzi pali w kamienicach zwyczajnym, najtańszym węglem, który nas poprostu zabija. Do tego wrzuci jakis worek śmieci, a ty człowieku to wdychaj. Proponuje tym ludziom zmienić piece na eko. Chociażby dlatego by ich dzieci, wnuki nie borykaly sie z różnymi chorobami. Ja jestem przerażona stanem zdrowia moich najniższych i wiem ze wina tkwi również w miale węglowym. Z tego co wiem można otrzymać dofinansowanie na piece eko tj. Piece np. Na pelet te piatej klasy i ecodesign. Z własnego doświadczenia polecam piec Twin bio luxury. Dostałam na niego 80% dofinansowania (różnie w różnych gminach). Tylko teraz co z tego, ze ja i kilkaset innych osób pali eko chcąc zadbac o zdrowie najbliższych...a conz pozostalymi???
b
bg
Czyste powietrze było z tego powodu ,że słoiki i studencka stonka wyjechali z Krakowa . Ponadto nie przyjeżdżali do pracy wioskowi z okolicznych miejscowości .

Kraków to miasto dla 400tys ludzi a nie miliona .

Władze odpowiedzialne za reklamę i zachęcanie do osiedlania się w Krakowie , działając w interesie deweloperów i oszustów od nieruchomości ,doprowadziły do kryzysowej sytuacji zdrowotnej obywateli tego miasta .

Powinni za to ponieść odpowiedzialność karną .
p
poseł
Z tego co wiem aleje zostaną całkowicie wyłączone z ruch samochodowego. Będą się na nich poruszać jedynie pojazdy o napędzie elektrycznym.
c
czytelnik
Zanieczyszczacie Internet bzdurnymi komentarzami.
k
krakowiak
no a na alejach mają wprowadzić ograniczenie prędkości do 50 a co za tym idzie zwiększy się ilość spalin.
k
krk
przez Święta było cudownie bo smrodzące zakłady na zachodzie były zamknięte, pare dni wolnych było zbawienne dla Krakowa ale znowu wracamy do rzeczywistości i jesteśmy dalej notorycznie zasmradzani z zachodu.
p
pempek
Dopóki nie powstanie metro i rozwinięta kolej aglomeracyjna, przy istniejącym układzie komunikacyjnym, paleniu w piecach czym popadnie w Krakowie i okolicach nic się nie zmieni. Bus pasy i gigantyczne ilości sygnalizacji świetlnej tylko potęgują zanieczyszczenia bo spowalniają pozostały ruch, który był, jest i będzie. System zarządzania ruchem tzw. zielona fala praktycznie nie istnieje. Średni czas przejazdu MPK i koszt z tym związany jest wyższy niż analogiczny własnym samochodem. Ograniczenia dla pojazdów samochodowych, ulice jednokierunkowe, objazdy, które niby w zamyśle mają zniechęcić do jazdy autem prywatnym, wydłużając czas przejazdu generują większe ilości spalin. Oczywiście część ludzi pojedzie MPK, ale nie każdy ma czas i możliwość, więc nie jest to póki co w interesie miasta. Mądrzejsci Austriacy mają autostrady wyprowadzające ruch z centrum miasta na obrzeża...Szybciej wyjedziesz, mniej zanieczyścisz, w drugą stronę, szybciej wjedziesz też mniej zaniczyścisz. U nas kluczysz, nadrabiasz 100% drogi... Szkoda słów.
M
M.Leszczak
To są efekty braku buspasów i zachęcania ludzi do korzystania z własnych samochodów.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska