Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VAT od zakupów internetowych. Kupujesz na Aliexpress lub Amazonie? Wkrótce produkty mogą być droższe

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Możliwe, że za jakiś czas produkty z Aliexpress czy Wish mogą przestać być takie tanie. Wszystko z powodu planowanej nowelizacji ustawy o VAT, która zakłada wprowadzenie tzw. VAT e-commerce.
Możliwe, że za jakiś czas produkty z Aliexpress czy Wish mogą przestać być takie tanie. Wszystko z powodu planowanej nowelizacji ustawy o VAT, która zakłada wprowadzenie tzw. VAT e-commerce. Pixabay
Na terenie całej Unii Europejskiej opodatkowaniu będą podlegać wszystkie produkty zakupione przez internet z "państw trzecich". Oznacza to, że np. przedsiębiorcy z Chin będą musieli odprowadzać podatek od towarów wysyłanych do UE. Co to oznacza?

Podatek VAT od zakupów internetowych w całej UE

Prawdopodobnie za jakiś czas produkty z Aliexpress czy Wish mogą przestać być takie tanie. Wszystko z powodu planowanej nowelizacji ustawy o VAT, która zakłada wprowadzenie tzw. VAT e-commerce. Jego celem ma być opodatkowanie handlu elektronicznego.

  • Do tej pory w przypadku zakupów internetowych na takich platformach jak Alixpress, Amazon, eBay czy Wish, opodatkowaniu podlegały towary, których wartość nie przekraczała 22 euro (w Polsce ten proceder nie funkcjonuje).
  • Często jednak zdarza się, że sprzedający obchodzą tę zasadę i nie odprowadzają podatku także od droższych towarów, zaniżając ich wartość - jak można dowiedzieć się z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną.

Podatek od każdego towaru niezależnie od wartości

Wspomniana nowelizacja ma na celu m.in. ograniczenie samowoli sprzedających. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, opodatkowaniu będą podlegać wszystkie produkty, niezależnie od tego, ile kosztują. Podatek będzie pobierany od kupującego w momencie zakupu przez samą platformę lub przy dostawie przez kuriera. W ten sposób, jak podaje DGP, co do zasady odpowiedzialność zostanie przeniesiona z dostawców na właścicieli platform.

"Zazwyczaj takie platformy dysponują znacznie większymi zasobami niż dostawcy bazowi, dzięki czemu – jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu – będzie im łatwiej wypełniać obowiązki w zakresie VAT.
Przyjęta zostanie więc fikcja prawna zakładająca, że najpierw platforma nabywa towary od sprzedawcy (w formule B2B), a następnie dostarcza je finalnemu nabywcy, tj. indywidualnemu klientowi z UE, który faktycznie je zamówił (B2C)."

- możemy przeczytać na stronie Dziennika. W niektórych przypadkach podatek będzie odprowadzać firma kurierska.

Nowelizacja ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Przypomnijmy, że już od jakiegoś czasu w Polsce trwa dyskusja o opodatkowaniu produktów z Chin. W projekcie Rady Ministrów "o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw" pojawiają się zapisy, które miałyby uniemożliwić zakupy internetowe bez zapłacenia podatku VAT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska