Szopka bożonarodzeniowa to nic innego, jak makieta, która przedstawia wyobrażalne miejsce narodzin Jezusa Chrystusa, a więc stajenkę, grotę, jaskinię, w której narodziło się Dzieciątko Jezus. W każdej można zobaczyć Świętą Rodzinę: małego Jezusa, Maryję oraz Józefa.
Częstymi elementami są postaci trzech mędrców, pasterzy. Są w niej też zwierzęta (woły, owce, osiołek), gwiazda betlejemska, anioły.
W gorlickich kościołach oczywiście również ustawiono szopki. Prezentujemy wam te z bazyliki i od św Jadwigi. Szopka stanęła również na gorlickim Rynku a znajdujące się w niej figury ozdabiały niegdyś szopkę w bazylice.
Tradycja tworzenia szopek wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Asyżu, gdzie św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w Greccio, w grocie niedaleko klasztoru. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Dzięki temu św. Franciszek zamierzał przybliżyć mieszkańcom tajemnicę Narodzenia Chrystusa.
Początkowo szopki powstawały przy zakonach franciszkańskich, lecz z czasem tradycja ich budowy rozpowszechniła się na cały świat.
