MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach akademiki tylko dla zaszczepionych. Czy krakowskie uczelnie pójdą w ślady UŚ?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na terenie całego Miasteczka Studenckiego AGH dostępnych jest ponad 7 tys. miejsc w akademikach
Na terenie całego Miasteczka Studenckiego AGH dostępnych jest ponad 7 tys. miejsc w akademikach Oskar Nowak
W akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na nowy rok będą mogły się zameldować wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Rektor uczelni poinformował o tej decyzji w liście do studentów. UŚ jednocześnie zaznacza, że nie uzależnia prawa do obecności na zajęciach w murach uczelni od bycia zaszczepionym. Czy w Krakowie przepustką do domu studenckiego również będzie zaświadczenie o szczepieniu lub Certyfikat Covid?

FLESZ - Migrena to nie wyrok

od 16 lat

"Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji" - tak wymóg zaszczepienia się stawiany studentom chcącym mieszkać w akademikach tłumaczy prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Samorząd Studencki UŚ zareagował, dopytując o procedury i upominając się m.in. o osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów zdrowotnych (z uwagi na uczulenie). "Zapewniam Państwa, że opracowując szczególne warunki zakwaterowania w akademikach w czasie epidemii, uwzględnimy aktualny stan prawny oraz indywidualny stan zdrowia, który nie pozwala części z Państwa przyjąć szczepionki. Nie czekajmy bezbronnie na kolejną falę epidemii. Nie mamy przeciw niej lepszej obrony niż szczepienia" - odpisał już studentom rektor w nowym liście.

Z krakowskich uczelni w kwestii ograniczeń dla niezaszczepionych zasłynęła już wcześniej Akademia Górniczo-Hutnicza. Na jednym z wydziałów do odbywania zajęć terenowych i praktyk zostaną tam dopuszczeni studenci z zaświadczeniami o zaszczepieniu co najmniej pierwszą dawką, osoby, które przechorowały covid, dalej - takie, które mają przeciwwskazania do zaszczepienia się oraz te, które wykonały test na koronawirusa na 48 godzin przed rozpoczęciem praktyk. A co z zakwaterowaniem w domach studenckich?

- Na ten moment ze strony władz Miasteczka Studenckiego i władz AGH nie ma decyzji o tym, żeby kwaterować w akademikach mogły się wyłącznie osoby zaszczepione - odpowiada Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH. - Zresztą rozdział miejsc dla studentów wyższych lat odbył się już w maju, wówczas rozdzieliliśmy ponad 3,7 tys. miejsc, więc część studentów już jest zakwaterowana. A teraz trwa rozdział miejsc dla studentów pierwszego roku, którzy wpisali się na studia - i tu również nie pytamy nikogo, czy jest zaszczepiony, czy nie - dodaje.

W akademikach Miasteczka Studenckiego AGH w zeszłym roku z racji pandemii w pokojach trzyosobowych były kwaterowane po dwie osoby - w tym roku już nie ma takich ograniczeń. Na terenie całego Miasteczka dostępnych jest ponad 7 tys. miejsc. We wrześniu, po zakończeniu rozdziału miejsc, będzie można powiedzieć, ile z nich się zapełniło. Niedawno został zniesiony zakaz odwiedzin osób z zewnątrz w akademikach, który obowiązywał ponad rok. W budynkach pozostają oczywiście obostrzenia takie jak dystans, dezynfekcja, maseczka w przestrzeniach wspólnych.

Żadna inna uczelnia w Krakowie, które zapytaliśmy o ewentualne uzależnianie mieszkania w akademiku od zaszczepienia, także nie przekazuje, by miała zamiar iść w ślady Uniwersytetu Śląskiego.

- Działalność domów studenckich UJ jest oparta o przyjętą politykę bezpieczeństwa w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, która nie przewiduje ograniczenia możliwości zakwaterowania w domach studenckich UJ wyłącznie dla osób zaszczepionych - informuje rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik.

W zasadach kwaterowania studentów w domach studenckich UJ, opisanych w lipcowym komunikacie prorektora ds. dydaktyki, zapisano natomiast, że administracja domu studenckiego może odmówić zakwaterowania osoby, u której występują objawy chorobowe (nie dotyczy chorób przewlekłych). Dalej - że portiernie akademików UJ są wyposażone w termometry bezdotykowe i do budynku nie zostaną wpuszczone osoby niezakwaterowane, u których zostanie stwierdzona podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 st. C). Każdy dom studencki będzie miał też wydzielone pomieszczenia jako miejsca izolacji.

W minionym roku akademickim mieszkańcy domów studenckich UJ byli kwaterowani po maksymalnie dwie osoby w pokoju. Obecnie planowane jest kwaterowanie z pełnym wykorzystaniem miejsc (prawie 2,7 tys.), ale - jak zaznacza rzecznik - "w odpowiedzi na wzrost zagrożenia epidemicznego obowiązujące zasady sanitarne mogą ulec zmianie". Stołówki w akademikach działają zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanepidu i obostrzeniami rządowymi.

- Decyzja w tym zakresie nie została podjęta - tak odpowiada na nasze pytanie o wymaganie szczepienia od mieszkańców akademików Izabella Majewska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Uniwersytet Rolniczy dysponuje 1530 miejscami w domach studenckich. W zeszłym roku ze względu na pandemię ograniczył kwaterowanie w ten sposób, że pokoje 2-osobowe zamienił na 1-osobowe, a 3-osobowe na 2-osobowe. Spowodowało to zmniejszenie o około połowę liczby miejsc przeznaczonych do zakwaterowania.

- Obserwujemy rozwój sytuacji pandemicznej i staramy się kwaterować mniejszą liczbę osób w poszczególnych pokojach. Podejmowane przez nas dalsze działania będą zależały od rozwoju sytuacji i odgórnych zaleceń w tym zakresie - mówi rzeczniczka UR.

Również na Politechnice Krakowskiej nie obowiązuje rozwiązanie uzależniające przyznanie miejsca w domu studenckim od statusu osoby - zaszczepiona czy nie. Sprzedaż miejsc w akademikach na nowy rok akademicki odbywa się według zwykłych zasad.

Jak się dowiadujemy, Osiedle Studenckie PK zdecydowało o zwiększeniu liczby pokoi jednoosobowych o dodatkowe 120 (dzięki zamianie pokoi 2-osobowych na "jedynki" w Domu Studenckim nr 1). Wszystkie pokoje jednoosobowe zostały zarezerwowane przez studentów.

- Utrzymane zostaną stosowane w okresie pandemii normy i procedury sanitarne, natomiast w zależności od statystyk ogólnopolskich będą ewentualnie wprowadzane czasowe ograniczenia w możliwości korzystania z salek funkcyjnych (TV, bilard, fitness etc.), a także ograniczenia dotyczące odwiedzin w akademikach - informuje Bartłomiej Krystyński z działu promocji PK.

Obecnie PK dysponuje blisko 2 tys. miejsc noclegowych i jest to liczba zredukowana w stosunku do poprzednich lat z uwagi na zamianę pokoi 2-osobowych na jednoosobowe, a także wydzielenie pokoi przeznaczonych na izolatoria dla osób zakażonych lub przebywających na obowiązkowej kwarantannie.

- Będziemy zalecać studentom szczepienia, ale nie przewidujemy na ten moment wprowadzania dodatkowych restrykcji. Wiemy już, że nasz personel obsługujący domy studenckie poddał się szczepieniom, więc mamy nadzieję, że nasi pracownicy będą bezpieczni i w pełnej dyspozycji - słyszymy od Doroty Rojek-Koryzny, rzeczniczki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Ta uczelnia nie przewiduje na razie wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń poza tymi, które sprawdziły się w poprzednim "sezonie pandemicznym". Pokoje trzyosobowe pozostaną do dyspozycji jako dwuosobowe, wszędzie obowiązywać będą zalecane zasady sanitarne. Utrzymany ma być zakaz odwiedzin. We wszystkich domach studenckich pozostają w gotowości izolatoria. UP obecnie zakłada, że odda do dyspozycji studentów około 600 miejsc - podobnie jak w roku ubiegłym - ale ta liczba może się zmienić w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej.

Krakowska AWF będzie dysponowała w nadchodzącym roku akademickim 650 miejscami w dwóch domach studenckich na terenie kampusu uczelni. To wyłącznie dwuosobowe pokoje - z opcją (na wniosek studenta, nie trzeba go niczym motywować, bo miejsc jest wystarczająco dużo) pojedynczego wykorzystania. Każdy pokój ma własną łazienkę.

- Zamierzamy udostępnić studentom ponad 90 proc. posiadanych miejsc, zostawiając niezbędna rezerwę np. na wypadek kwarantanny. Nie planujemy uzależniać możliwości zakwaterowania od faktu zaszczepienia. Ostateczne decyzje będą jednak podejmowane w oparciu o analizę sytuacji pandemicznej we wrześniu - przekazał nam Czesław Kowal, kierownik działu domów studenckich AWF w Krakowie.

Na AWF cena za miejsce w pokoju dwuosobowym wynosi 450 zł miesięcznie. W przypadku pojedynczego wykorzystania pokoju student płaci podwójną stawkę. Również np. w akademikach UJ za miejsce w pokoju dwuosobowym płaci się 450 zł miesięcznie, za miejsce w pokoju jednoosobowym - 480 zł, a za jednoosobowe korzystanie z pokoju dwuosobowego (na wniosek studenta) - 175 proc. kwoty za miejsce w pokoju dwuosobowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska