Łużna
Będą zmiany: zlikwidują kontenery
Gmina Łużna zmienia zasady gospodarki odpadami. Znikną kontenery, a śmieci będą odbierane na podobnej zasadzie jak w innych gminach, mieszkańcy będą wystawiali worki ze śmieciami wzdłuż wyznaczonych tras, skąd będą zabierane.
(hga)
Radocyna
Wygodniej i bezpieczniej
Jeszcze w tym roku ma zostać poprawiona droga do Radocyny. Naprawa zniszczonej, choć chętnie uczęszczanej przez turystów trasy, pochłonie około trzystu tysięcy złotych.
(hga)
Sękowa
Jeszcze jeden most na Sękówce
Rozpoczynają się prace przy budowie kładki pieszo-jezdnej w sąsiedztwie oczyszczalni w Sękowej. Droga ma być przystosowana również dla samochodów. Odciąży centrum miejscowości. Będzie również dodatkowy most na Sękówce. Koszt inwestycji to około 860 tysięcy złotych, gmina pozyskała dotację z budżetu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
(hga)
Ropa
Komu potrzebna woda z wodociągu
Gmina Ropa chce budować sieć wodociągową. Władze gminy opracowały więc ankietę, która ma dać odpowiedź, czy mieszkańcy są zainteresowani taką inwestycją. Wyniki będą podstawą decyzji o rozpoczęciu starań.
(hga)
Ropa
Wiózł pięcioro ludzi, zasnął za kierownicą
Do bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w nocy z piątku na sobotę w Ropie. Ford transit, którym podróżowało pieć osób, przewrócił się na bok. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało. Zdarzenie miało miejsce około godziny 1.25 . Kierowca forda, mieszkaniec gminy Uście Gorlickie, jak sam przyznał, zasnął za kierownicą. Kiedy się ocknął samochód zjeżdżał z jezdni. Gwałtowna reakcja sprawiła, że samochód stracił przyczepność i przewrócił się na bok. Kierowca był trzeźwy. Dostał 400 złotych mandatu. Na jego konto wpłynie także sześć punktów karnych.
(hga)
Wysowa-Zdrój
Zabawa z rudym rydzem tuż-tuż
Tegoroczne Święto Rydza zbliża się wielkimi krokami - wielkie rude święto już 26-27 września, jak zapewniają organizatorzy, od rana do wieczora w klimacie żydowskiej karczmy.
(hga)
Ropica Polska
Nie ustąpił, zapłaci 500 zł
Dwa rozbite samochody - to efekt kolizji, do której doszło w Ropicy Polskiej. Ustalenia policjantów wskazują, że kierowca vw transportera, skręcając w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z przeciwka kierowcy toyoty. Na szczęście żaden z uczestników nie doznał obrażeń ciała. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Kierujący vw ukarany został mandatem w kwocie 500 złotych. Na jego konto wpłynie także 6 punktów karnych.
(hga)
Szalowa
Po badaniach będzie wycinka
Na cmentarzu przeprowadzona zostanie wycinka drzew, które zagrażają grobowcom. Gmina zrobiła badania dendrologiczne, drzewa do wycinki zostały wytypowane właśnie na podstawie tych badań.
(hga)
Biecz
Napiszą: strać głowę dla Biecza!!!
Mural przedstawiający bieckiego kata, królową Jadwigę oraz herb miasta będzie widniał na przęśle mostu na obwodnicy. Projekt został wyłoniony w konkursie, jego autorem jest Patryk Kornaga z Rzeszowa. Mural zostanie wzbogacony o hasło "Strać głowę dla Biecza", które zostanie zaprezentowane po obydwu stronach wiaduktu. Autorem hasła jest Patryk Lignar z Biecza.
(hga)
Komunikacja
Ciąg dalszy remontu ulicy Szpitalnej
Ruszają zapowiadane prace przy modernizacji ulicy Szpitalnej. Na odcinku o długości około 180 metrów - będzie to kontynuacja prac wykonanych w roku ubiegłym do ulicy Sienkiewicza - zostaną wykonane prace rozbiórkowe, zostanie przebudowana nawierzchnia jezdni, obustronnych chodników oraz zjazdów. Termin umowny zakończenia robót - 29 września 2015 r.
(hga)
Nasze sprawy
Brama do cmentarza stanie otworem
Ogrodzenie rafinerii od strony ulicy Wincentego Pola zostanie częściowo zdemontowane. Na tyle tylko jednak, by umożliwić dostęp do mieszczącego się na terenie nieczynnego zakładu cmentarza z II wojny światowej, na którym pochowani są żołnierze polscy, radzieccy oraz partyzanci. Od kilkunastu lat dostęp do niego był utrudniony, możliwy jedynie po uzgodnieniu z firmą dozorującą zakład i uzyskaniu przepustki. Do miejsc pochówku wiedzie droga prostopadła do ulicy Wincentego Pola. Trzeba ją będzie jeszcze udrożnić, wówczas cmentarz zostanie w pełni udostępniony.
(hga)
Gorlice
Rekolekcje filmowe w plenerze
Wieczorem w niedzielę odbyła się projekcja filmu w plenerze przed kościołem pw. św. Jadwigi Królowej. W ramach rekolekcji filmowych zaprezentowano film "Bezcenny dar". Na projekcję filmu licznie przybyli mieszkańcy Gorlic.
(pod)
Powiat Gorlicki
Mamy nowych wikarych
W parafiach diecezji rzeszowskiej na terenie naszego powiatu pracę duszpasterską rozpoczęło pięciu nowym wikarych. W parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach posługę rozpoczął ks. Marcin Jaracz. Do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach-Gliniku przybył ks. Łukasz Nowosielski. Nowym wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Binarowej został ks. Robert Wiśniewski, a do parafii pw. św. Andrzeja w Rożnowicach trafił ks. Mirosław Dziadosz. W parafii Wniebowzięcia NMP w Lipinkach pracę duszpasterską prowadził będzie ks. Grzegorz Ząbek.
(pod)
Wieliczka
Młodzi druhowie byli na zlocie
Przedstawiciele Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających przy OSP Gładyszów, OSP Pagorzyna, OSP Ropa, OSP Moszczenica i OSP Wójtowa wzięli udział w V Zlocie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Małopolskiego, który odbył się w Wieliczce.
(pod)
Ropa
Wyłonią najlepsze jednostki OSP
W niedzielę na obiektach sportowych w Ropie odbędą się VIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gorlickiego. Wszystkich sympatyków pożarnictwa do kibicowania zapraszają organizatorzy, tj. wójt gminy Ropa, prezes ZOP ZOSP RP w Gorlicach oraz komendant powiatowy PSP w Gorlicach. Zawody rozpoczną się o godzinie 11, a zakończenie zaplanowano na godzinę 15. W rywalizacji wezmą udział najlepsze jednostki OSP z poszczególnych gmin. Tytuł mistrza powiatu będą bronili druhowie z jednostki OSP Wapienne, którzy w ostatnich latach są bezkonkurencyjni.
(POD
Sękowa
Pompy ciepła mają stanąć przy urzędzie gminy w Sękowej. Instalacja to jeden z elementów gminnej "gry w zielone".
- Pompy to na razie swoisty test. Chcemy ocenić, jak się sprawdzą, tym bardziej że to nowa technologia- mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy. Pompy mają wesprzeć ogrzewanie nie tylko urzędu gminy, ale również tamtejszego przedszkola, remizy oraz budynku przy kompleksie sportowym. Cóż to takiego powietrzna pompa ciepła? Pomijając niuanse fizyczne, najprościej mówiąc, taka pompa pobiera ciepło z otoczenia. - Choć czasem w to trudno uwierzyć, ciepło "jest" w każdym ciele fizycznym, również w powietrzu, które ma temperaturę powyżej minus 273 stopni Celsjusza - tłumaczy nam Marek Gierut, specjalista od odnawialnych źródeł energii z firmy Marko-Term w Gorlicach.
Taka powietrzna pompa dobrze wspiera domową instalację grzewczą. - Łącznie projekt obejmuje cztery urządzenia - pompy ciepła, o łącznej mocy 80 kilowatów dla budynków użyteczności publicznej - tłumaczy dalej Małgorzta Małuch. Nie są to jakieś duże instalacje, które potrzebowałyby mnóstwa miejsca. Zazwyczaj wystarczy tyle, ile zajmuje domowa lodówka.