Zakaz noszenia broni ma obowiązywać podczas spotkań ministrów ds. turystyki, sportu oraz rodziny i równości płci, a także konferencji ministerialnych dot. polityki energetycznej oraz Partnerstwa Wschodniego.
Ustawa o broni i amunicji, która jest podstawą do wydania zakazu, obejmuje nie tylko broń palną. Jest w niej wymieniona również broń pneumatyczna, miotacze gazu obezwładniającego, a także narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Ta ostatnia kategoria obejmuje kusze, paralizatory oraz broń białą (ostrza ukryte w przedmiotach niewyglądających jak broń, kastety i nunczaku oraz niektóre rodzaje pałek, w tym kije bejsbolowe).
Kraków: tramwaj na Ruczaj zagrożony?
- W myśl kodeksu karnego, jeżeli ktoś nie zastosuje się do tych rozporządzeń, grozi mu wysoka kara grzywny lub nawet areszt - przyznaje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA. Rozporządzenie nie będzie dotyczyło natomiast wewnętrznych służb ochrony w przedsiębiorstwach oraz agencji ochrony osób i mienia. Nie będą nim objęci także posiadający broń obcy dyplomaci oraz np. przedstawiciele zagranicznych służb chroniący oficjalne delegacje przebywające w Polsce.
Ustawa o broni i amunicji, a więc także wydane na jej podstawie rozporządzenie, nie dotyczy też: żołnierzy, policjantów, celników oraz funkcjonariuszy służb specjalnych, BOR-u, straży granicznej i służby więziennej.
Oprócz Krakowa okresowe zakazy noszenia wszelkiego rodzaju broni mają zostać wprowadzone również w Warszawie, Sopocie, Gdańsku, Malborku, Wrocławiu oraz Poznaniu. Ostatni czasowy zakaz noszenia broni, w Krakowie, został wprowadzony przy okazji pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu w kwietniu 2010 r.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podhale: pijany kierowca wjechał w ludzi