Wyjątkowe wydarzenie
Już 12 i 13 października w Tauron Arena w Krakowie rozpocznie się Weekend Japoński, czyli jedno z najbardziej autentycznych wydarzeń przybliżających kulturę Japonii w Polsce. Impreza do Krakowa zawita po raz drugi i potrwa do niedzieli. Weekend Japoński wyróżnia się na tle pozostałych wydarzeń, których tematyka krąży wokół kraju kwitnącej wiśni.
Co wyróżnia Weekend Japoński?
- W skład grona organizacyjnego Weekendu Japońskiego wchodzą Japończycy, którzy dbają oto, żeby wszystkie pokazy były możliwie autentyczne, poprawne merytorycznie, a wystawcy sprzedawali produkty, które są związane z Japonią
- Japończycy biorą udział również w części pokazów oraz jako wystawcy
- Wydarzenie jest skupione tylko na cieszeniu się Japonią i poznawaniu tego kraju
- Podczas wydarzenia panuje festiwalowa atmosfera z muzyką w tle
Wyjątkowa oferta wystawców
Oferta wystawców jest wyjątkowo szeroka – przez japońskie rękodzieło, ceramikę i kimono, po gadżety z anime i figurki Pokemonów. Weekend Japoński jest doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnych japońskich potraw oraz słodyczy. Będzie można znaleźć tam m.in.:
- oryginale opiekane kuleczki takoyaki,
- znane ze stoisk ulicznych rybki taiyaki,
- kanapki ryżowe onigiri,
- jak również makaron ramen czy klasyczne sushi.
Potrawy będą przygotowywane przez pasjonatów gastronomii japońskiej z całej Polski oraz rodowitych Japończyków.
Proste japońskie przepisy
W trakcie Weekendu Japońskiego zaplanowano pokaz gotowania na żywo Seiko’s Japanese Kitchen. Rodowita Japonka Seiko zaprezentuje jak przygotowywać tradycyjne, domowe dania. Przybyli goście dowiedzą się, jak można w prosty sposób wprowadzić japońskie przepisy do codziennej diety.
Pokazy, prelekcje, quizy i nagrody
Ponadto w planach są też pokazy zakładania samurajskich zbroi. Grupa Matsumoto w składzie Michał Czerniak i Maciej Płotkowiak omówi także kontekst kulturowy. W pokazie czynnie będzie mogła wziąć udział publiczność, przewidziana jest możliwość założenia zbroi przez ochotników.
Organizatorzy zapowiadają też prelekcję "Bushido/Droga samuraja" Adama Yamabushi Zalewskiego, entuzjasty tradycji i praktyki samurajskiej. Goście dowiedzą się skąd wzięli się samurajowie, jak wygląda ich szkolenie i codzienność oraz jak, wraz z historią zmieniała się ich rola, jak również dowiedzą się o tym, czym jest Bushido.
Adam Yamabushi Zalewski opowie również o tym, jak powstaje drzeworyt japoński i czym różni się on od europejskiego podczas prelekcji pt. „Ukiyo-e/Drzeworyt japoński – od deski do deski - czy miał związek z mangą?"
W czasie tego wyjątkowego weekendu będzie można posłuchać także Rafała Południoka, który w czasie spotkania "Japońskie Noże z Duszą" zdradzi sposoby ostrzenia i konserwacji noży i zaprezentuje japońską technikę cięcia warzyw katsuramuki.
Na tym jednak nie koniec, w czasie Weekendu Japońskiego przewidziane są quizy o Japonii ze szkołą języka japońskiego Sunstar. W planach są prezentacje autorskiej mangi, pokazy malowania sumi-e oraz warsztaty kaligrafii i odkrywanie sztuki składania papieru origami. Będzie można zgarnąć też upominkami od JaponiaCentralna.pl
Dodatkowo w sobotnim programie można znaleźć quiz o ciekawostkach z Japonii, w którym uczestnicy będą mogli wybierać spośród kilku odpowiedzi (np. A, B, C). Natomiast w niedzielę odbędzie się quiz w formacie "Prawda/Fałsz", również na temat kraju kwitnącej wiśni.
"Będzie to nieco inna, dynamiczna forma zabawy, która pozwoli uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę o tym kraju" – zapewniają organizatorzy.
Ponadto w niedzielę odbędą się też pokazy tradycyjnych sztuk walki - aikido i tradycyjnej szermierki japońskiej kenjutsu.
Na miejscu przez dwa dni funkcjonować będzie strefa japońskich gier video retro i automatów, jak też umieszczone będą specjalne tła z japońskimi sceneriami do robienia zdjęć. W sumie w Weekendzie Japońskim weźmie udział kilkudziesięciu wystawców, a w części gastronomicznej dostępne będą takoyaki, tayaki, onigiri, ramen, udon, herbata matcha i wiele innych produktów.
Organizatorzy zachęcają do przybycia na wydarzenie w przebraniu cosplay.
Jak zdobyć bilet?
- bilety ulgowe przysługują osobom do 15. roku życia
- dzieci do 7. roku życia wchodzą za darmo
- organizatorzy przypominają, że osoby do 13. roku życia mogą przebywać na terenie wydarzenia jedynie pod opieką pełnoletniego opiekuna
- osoby do 18. roku życia, aby wejść na teren imprezy potrzebują pisemnej zgody rodzica lub opiekuna
Bilety do nabycia na portalu e-bilet
Pozostałe informacje:
Facebook: https://fb.me/e/3VbQQI9ic
www: https://www.weekendjaponski.pl/