W regionie działają 52 domy studenckie, które oferują łącznie ok. 17,5 tys. miejsc (w tym 17,2 tys. w Krakowie), a więc może w nich zamieszkać ok. 8,5 proc. osób studiujących w Małopolsce (dane GUS za rok akademicki 2021/2022). Pozostali są zdani na rynek komercyjny. Statystyki dowodzą, że niemal połowa studentów mieszka w wynajmowanych nieruchomościach, a na swoje zakwaterowanie przeznacza średnio od jednej trzeciej do połowy miesięcznego budżetu. Ale są też studenci, którzy mają więcej pieniędzy i większe wymagania, jeśli chodzi o komfort i udogodnienia, ale ciągle chcą korzystać ze studenckiego życia w większej wspólnocie. I to w nich celują deweloperzy ze swoimi wielkimi akademikami, w których robią mieszkania, a na parterze potrzebne studentom usługi - sklepy, knajpy, miejsca rozrywki.
Na tej zasadzie powstał Student Depot przy rondzie Grzegórzeckim, powstaje akademik przy ulicy Grzegórzeckiej - Den Living czy akademik w pobliżu ronda Czyżyńskiego. I jak słyszymy, na tym nie koniec.
Dwa akademiki w centrum Krakowa
Z ofertą do studentów wyszła platforma StudentSpace, uruchomiona na początku roku przez Signal Capital Partners, Griffin Capital Partners i Echo Investment. Spółka zabezpieczyła atrakcyjne działki w Krakowie pod dwa nowoczesne akademiki.
W pierwszej lokalizacji, przy ulicy Wita Stwosza w Krakowie, powstanie akademik, w którym zamieszka około 600 studentów. Budynek będzie częścią większego, realizowanego przez Echo Investment i Archicom kompleksu WITA, który oferuje zarówno powierzchnie biurowe, jak i mieszkalne. Drugi akademik, zlokalizowany zostanie przy al. 29 Listopada w Krakowie i zaoferuje miejsce dla 630 studentów.
Wygodne i eko
Deweloperem obu krakowskich projektów będzie Echo Investment. Spółka uzyskała już pozwolenia na budowę i rozpoczęła prace przygotowawcze. Budynki mają zostać ukończone przed rozpoczęciem roku akademickiego 2025/2026.
- Planujemy budowę nowoczesnych akademików z wieloma udogodnieniami, w tym przestronnymi pokojami, wspólnymi kuchniami, miejscami do nauki, przestrzeniami rekreacyjnymi i siłowniami. Nasze projekty będą również uwzględniać rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak panele fotowoltaiczne i systemy zarządzania energią, aby sprostać oczekiwaniom zarówno mieszkańców, jak i inwestorów – mówi Rafał Mazurczak, COO w Echo Investment.
Kryzys demograficzny. Czy Polsce grozi depopulacja?
