Nowa inwestycja realizowana przez jednostkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna znajduje się w naturalnym zagłębieniu terenu, tuż obok rowu melioracyjnego stanowiącego element większej sieci odwodnieniowej. Część wody opadowej zostanie tu zatrzymana i konstruktywnie wykorzystana do zasilania wodolubnej roślinności.
- Obecnie wykonawca kończy nasadzenie prawie 2000 roślin m.in. wodolubnych turzyc, żywokostów, sitów, kosaćców, tataraków, czy wierzb. To gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Ich zadaniem jest m.in. zwiększenie pojemności retencyjnej i usprawnienie infiltracji wód opadowych do gruntu. Rośliny będą miały zapewniony dostęp do wartości odżywczych, a rosnąc zapobiegną rozrastaniu się chwastów. Przy doborze gatunkowym projektant uwzględnił pory kwitnienia roślin, tak aby ogród deszczowy był atrakcyjny przez cały rok - informuje magistrat.
Silnie zabudowane sąsiedztwo ul. Lubockiej zyska teraz lepszą ochronę przed negatywnymi skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych. Ogród deszczowy ma z jednej strony rozwiązać problem okresowego nadmiaru lub niedoboru wody opadowej, a z drugiej strony poprzez pobliski plac zabaw i siłownię, kreować nowe możliwości obcowania z przyrodą.
- Na spektakularny efekt końcowy musimy poczekać do wiosny, gdy rośliny się ukorzenią i rozrosną, a nowy ogród stanie się miejscem do wypoczynku - dodaje magistrat.
Jakie są sposoby walki z kryzysem energetycznym? Posłuchaj eksperta

- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie