https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowohuckie osiedla zabezpieczone przed powodzią. Zbiorniki retencyjne przy ulicy Burzowej i Folwarcznej już prawie gotowe

Aleksandra Łabędź
Osiedla nowohuckie zabezpieczone przed powodzią. Zbiorniki retencyjne przy ulicy Burzowej i Folwarcznej już prawie gotowe
Osiedla nowohuckie zabezpieczone przed powodzią. Zbiorniki retencyjne przy ulicy Burzowej i Folwarcznej już prawie gotowe Klimat-Energia-Gospodarka Wodna
Ważne inwestycje mające na celu chronić Kraków przed powodziami powoli dobiegają końca. Budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Folwarcznej w Nowej Hucie jest już na ukończeniu i wszystko wskazuje na to, że zostanie zakończona przed zakładanym terminem. Równie dobrze idą prace przy budowie zbiorników przy ul. Burzowej. Tutaj jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna zakres wykonanych prac ocenia na 90 procent. Aktualnie wykonawca jest na etapie przekładania sieci wodociągowej na terenie inwestycji.

Co się dzieje przy ul. Folwarcznej?

Jak informuje jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, przy ul. Folwarcznej w Nowej Hucie ułożono już ażurowe płyty stanowiące wypełnienie zbiornika. Już na początku lipca stopień zaawansowania prac wynosił 90 procent. KEGW rozpoczął prace porządkowe, odtwarzana do stanu pierwotnego jest polna droga stanowiąca zaplecze budowy, czyszczona jest również pobliska jezdnia i pobocza, porządkowana zieleń.

Jednocześnie jednostka zapewnia, że jest w stałym kontakcie z mieszkańcami i radnymi.

- Z uwagi na bliskość zabudowań, ze względów bezpieczeństwa zbiornik zostanie ogrodzony - zapewnia KEGW.

Zbiornik retencyjny przy ul. Folwarcznej ma powierzchnię 1290 m², a jego o pojemność retencyjna to 600 m³. Nowa infrastruktura odwodnieniowa ma chronić obszar nowohuckich osiedli przed zalaniem wodami opadowymi.

Jak wygląda sytuacja przy ul. Burzowej?

W odległości ok. 1km od budowanego zbiornika przy ul. Folwarcznej, równolegle trwa budowa dwóch zbiorników przy ul. Burzowej wraz z przebudową części istniejącego otwartego rowu. Powstające nowe zbiorniki będą miały kluczowy wpływ na poprawę zarządzania wodami opadowymi, ale także zredukują ryzyko powodziowe w obszarze zlewni.

KEGW ocenia, że wykonanie robót związanych z samymi zbiornikami przy ul. Burzowej to 90 proc. Aktualnie rozpoczęło się przekładanie sieci wodociągowej na terenie inwestycji.

- Przed jednostką Klimat-Energia-Gospodarka Wodna wykonanie zamkniętego kanału retencyjnego wzdłuż ul. Burzowej. Zamknięcie rowu pozwoli na kontrolowane kierowanie odpływu wód deszczowych do zbiorników, a tym samym zabezpieczy pobliskie zabudowania przed podtopieniami w czasie deszczy nawalnych. Taki podziemny kanał zamknięty o odpowiedniej średnicy pozwoli na dodatkowe retencjonowanie deszczówki - informuje jednostka.

W przetargu na inwestycję przy ulicy Burzowej zgłosiło się 12 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożył RS-BUD Rafał Plewa z Lipnicy Murowanej i to właśnie z nim KEGW podpisał umowę. Szacunkowa całkowita wartość inwestycji to ponad 4 600 000 zł.

Zbiorniki przy ul. Burzowej pomieszczą w sumie 3 tys. m³ wody, do tego kolejna w realizacji jest przebudowa istniejącego koryta rowu o długości całkowitej 406 metrów m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny. To wszystko znacznie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tej części Nowej Huty.

Dwie ważne inwestycje dla Nowej Huty

Inwestycje przy ul. Folwarcznej i ul. Burzowej realizowane są w ramach dużego Planu Ograniczenia Skutków Powodzi oraz Odwodnienia Miasta Krakowa. Sama budowa zbiorników na nowohuckich osiedlach pochłonie 11 mln zł. Dzięki działaniom KEGW przy ul. Burzowej i ul. Folwarcznej ochroną objęte zostanie 508,33 ha powierzchni Krakowa i przybędzie w sumie ponad 4 tys. m3 retencyjnej.

- W ciągu najbliższych lat podobne zbiorniki zostaną zbudowane w innych częściach miasta m.in. na os. Kabel, w Kostrzu, Przewozie, Bronowicach, na Prądniku Białym czy Prądniku Czerwonym. Plan ma na celu zabezpieczenie miasta przed skutkami deszczów nawalnych oraz nadmierną ilością wód roztopowych. Działania przebiegają w oparciu o rozbudowę systemu kanalizacji deszczowej o zbiorniki retencyjne i obiekty małej retencji, a także zmniejszenie powierzchni nieprzepuszczalnych - informuje krakowski magistrat.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska