Seria wypadków
- W ubiegłym miesiącu, w noc Kupały, z klifu Kamieniołomu Libana, spadł 22-latek. Na skutek odniesionych ran zmarł w szpitalu. Natomiast w maju br. zginął tu 39-letni mieszkaniec Krakowa, który także spadł z klifu kamieniołomu. To dwie tragiczne śmierci krakowian w tym roku, których można było uniknąć poprzez odpowiednie zabezpieczenie tego miejsca. Nadmieniam, iż nie są to jedyne osoby, które tragicznie zginęły w tym miejscu w przekroju ostatnich lat, dlatego wnoszę o jak najszybsze zabezpieczenie klifu kamieniołomu, tak aby nikt już nie zginął w tym miejscu - pisał w interpelacji do prezydenta Krakowa, radny miejski Rafał Zawiślak.
To jednak nie wszystko. W środę, 10 lipca na terenie kamieniołomu doszło do kolejnego wypadku. Z wysokości spadł spacerujący tam 16-letni chłopak. Nastolatek trafił do szpitala.
Część terenu jest zabezpieczona
Jak tłumaczy w odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski: - Część ścian wyrobiska kamieniołomu Libana od strony istniejących zieleńców, tj. kopca Krakusa z otoczeniem oraz zieleńca "Prochownia", zabezpieczona jest ogrodzeniem z siatki metalowej. Ponadto na całej długości ww. ogrodzeń oraz na nieogrodzonych odcinkach w pobliżu kamieniołomu zamontowane są tabliczki ostrzegawcze "Uwaga osuwisko" oraz "Uwaga osuwisko. Przejście przez ogrodzenie grozi kalectwem lub śmiercią".
Stan ogrodzenia i oznakowania podlega kontrolom i naprawom. Mimo tego zabezpieczenia często są niszczone.
Będzie nowe ogrodzenie?
- Na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie od 2023 r. trwa opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. Rewitalizacja Kopca Krakusa wraz z otoczeniem. Przedmiotowa dokumentacja obejmuje również opracowanie projektu nowego ogrodzenia od strony kamieniołomu Libana. Dokumentacja ta aktualnie jest uzgadniania z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Dopiero po uzyskaniu decyzji zezwalającej na prowadzenie robót przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków możliwe będzie złożenie jej do Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK w celu wydania decyzji pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu niezbędnych decyzji formalnych oraz środków finansowych możliwa będzie realizacja robót budowlanych, w tym nowego ogrodzenia od strony kamieniołomu Libana - tłumaczy prezydent.
- Z kolei ogrodzenie pozostałych odcinków kamieniołomu Libana w formie umożliwiającej zachowanie ciągłości licznych szlaków migracyjnych fauny epigeicznej, w tym gatunków chronionych i będących przedmiotem ochrony w ramach ustanowionego użytku ekologicznego, zostanie wzięte pod uwagę w przypadku realizacji zadania związanego z zagospodarowaniem tego obszaru - czytamy dalej w odpowiedzi na interpelacji radnego.
Włodarz miasta wskazuje, że poza relatywnie wysokimi kosztami realizacji tej inwestycji, wykonanie tego typu barier wymaga odpowiedniego zaprojektowania i uzyskania niezbędnych pozwoleń i uzgodnień.
- Dotychczas rozpatrywano różnego typu rozwiązania techniczne, mające zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w ramach zagospodarowania i udostępnienia kamieniołomu, głownie w celach dydaktycznych. Do czasu realizacji wspomnianych rozwiązań należy przestrzegać ograniczeń wynikających z istniejących już tablic ostrzegawczych, a przede wszystkim zachować ostrożność i rozsądek - podsumowuje prezydent.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
