Trzynasta edycja wielkiego święta poezji - Festiwalu Miłosza - potrwa od 30 czerwca do 7 lipca. Poetyckie życie skupiać się będzie w trzech lokalizacjach: Pałacu Potockich, Willi Decjusza i Spółdzielni "Ogniwo".
Festiwalowi towarzyszyć będzie hasło - jak zawsze wyjęte z wersów noblisty - "Ocalenie" - tytuł tomu poetyckiego Czesława Miłosza wydany w 1945 roku, który w roku poświęconym poecie doczeka się pierwszego wznowienia przez wydawnictwo Znak. Znalazły się w nim wybrane przez poetę wiersze z pierwszych książek oraz te pisane podczas okupacji i w trakcie wojny, m.in. znany ze szkolnych podręczników "Campo di Fiori".
- Tom Miłosza koresponduje z jednym z tematów przewodnich tegorocznej edycji, czyli wiersze wobec wojny i przemocy. Poeci odnoszą się do tego, co dzieje się na świecie, jest obecna w ich twórczości wojna w Ukrainie i w Palestynie, przemoc, jaką sobie wzajemnie zadajemy. Tu należy wymienić poetki ukraińskie: Mariannę Kijanowską, Annę Gruver czy Natalię Belcvzenko, które będą na festiwalu, ale też Anetę Kamińską piszącą - póki co niekończący się cykl - "Pokój z widokiem na wojnę", czy też Monikę Herceg, laureatkę tegorocznej nagrody Europejski Poeta Wolności, której wiersze są bardzo ostre i oskarżycielskie - mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza.
Jak zawsze Festiwal Miłosza jest okazją dla premier tomów poezji, podobnie będzie i podczas 13. edycji wydarzenia, kiedy to światło dzienne ujrzy ponad trzydzieści książek poetyckich, m.in. Hinemoany Baker, Natalii Belchenko, Lawrence’a Ferlinghettiego, Louise Glück, Katji Gorečan, Rashy Habal, Dmitrija Strocewa i Pabla Nerudy. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie opublikowanych po polsku. Swoje premiery będą miały również książki rodzimych twórców: Marcina Barana, Zygmunta Ficka, Wojciecha Kopcia, Joanny Oparek, Agaty Puwalskiej, Marcina Podlaskiego, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego, Pawła Stasiewicza i Adama Zagajewskiego. Do rąk czytelników trafi też po zbiór korespondencji patrona festiwalu i poety Tymoteusza Karpowicza z lat 1965–2003.
Tegoroczną odsłonę będzie miał także znany bywalcom Festiwalu Miłosza cykl prezentacji poetyckich Wernisaż Jednego Wiersza.
- Najważniejszym elementem każdej z edycji cyklu jest przedstawienie jednego, niepublikowanego wcześniej wiersza i własnoręczne zapisanie go na ścianie - a w tym roku na ściankach w Pałacu Potockich - przez autorkę lub autora - objaśnia kurator festiwalu.
Rok Miłosza jest pretekstem do wznowień twórczości autora "Pieska przydrożnego", oprócz wspomnianego "Ocalenia", ukaże się "Ziemia Ulro" z przedmową Olgi Tokarczuk oraz "Zniewolony umysł" z przedmową Timothy’ego Snydera, ale również książka o kalifornijskim życiu Miłosza autorstwa Cynthii L. Haven, która pojawi się na krakowskim festiwalu.
- Zapraszam do odwiedzania festiwalu, spotkania poetyckie są często doświadczeniami intymnymi, głębokimi i wzruszającymi. To nie są pogadanki, spotkania o książkach, integralną częścią każdego spotkania jest czytanie poezji, często przeradzające się w wydarzenia performatywne, dla mnie to niezwykle istotne, ponieważ te autorskie interpretacje wierszy często odkrywają nowe sensy, które w trakcie samotnej lektury mogą umknąć - dodaje kurator.
Festiwal Miłosza będzie też najważniejszą częścią wydarzeń Roku Miłosza, choć - jak zapowiada Szymon Kloska, Kraków będzie jeszcze wracał do wydarzeń poświęconych nobliście. Wielogodzinne pasmo Miłoszowskie rozpocznie tegoroczny festiwal 30 czerwca w Willi Decjusza.
W 2024 roku przypada czterdziestolecie śmierci jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku – Anny Świrszczyńskiej. Ta rocznica stanowi okazję do przyjrzenia się ponownie twórczości autorki, m.in. podczas spotkania z Katarzyną Szopą, autorką monografii „Wybuch wyobraźni. Poezja Anny Świrszczyńskiej wobec reprodukcji życia społecznego”.
Festiwal zakończy ogłoszenie nazwiska laureata tegorocznej edycji Nagroda Wisławy Szymborskiej oraz spotkanie z nominowanymi do niej poetami i poetkami. W Krakowie spotkają się także twórcy ubiegający się o poetycką Nagrodę Literacką Gdyni, pojawi się także laureat tegorocznej Nagrody Herberta chiński poeta Yang Lian.
