Aspekty prawne, aktualne standardy, nowe niekonwencjonalne rozwiązania w zarządzaniu systemem ratownictwa medycznego, doświadczenia zagranicznych kolegów po fachu – to tylko niektóre obszary tematyczne, które ratownicy omówią w trakcie kilkunastu wykładów, prezentacji, sesji naukowych i paneli dyskusyjnych. Kongres pozostaje największą i najważniejszą konferencją naukową, na której spotykają się i wymieniają doświadczeniami kilkuset ratowników, ale również przedstawiciele innych grup zawodowych: lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, położne.
To oni jako pierwsi docierają na miejsce wypadku, udzielają pierwszej pomocy i dowożą do szpitala. Większość z nich zapewnia, że zawód ratownika to ich pasja. Dlatego odczuwają nieustanną potrzebę doskonalenia i szlifowania swojej wiedzy i umiejętności.
- Medycyna ratunkowa to niekończący się proces, ciągle się rozwija i ewoluuje. Pojawiają się nowe techniki sprzętowe, powstają nowe pomysły na postępowania, a my musimy się starać nadążyć, poszerzać wiedzę, ją systematyzować – przekonuje Jerzy Jaskuła, ratownik medyczny, członek komitetu organizacyjnego kongresu.
Pomysłodawcy wydarzenia postanowili i w tym roku utrzymać hybrydową formę spotkania, aby każdy zainteresowany ratownik z dowolnego zakątka Polski i świata mógł uczestniczyć w konferencji online i zadać prelegentowi pytanie, nawet jeśli nie jest obecny na sali wykładowej.
- Jest to komfortowe rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie może pojawić się w Krakowie. Ale nieobecność na sali nie jest przeszkodą, aby wziąć udział w obradach, zabrać głos – zaznacza Jerzy Jaskuła.
Wydarzenie nie tylko dla specjalistów
Jak podkreślają organizatorzy, kongres nie jest zaadresowany tylko do specjalistów. Jak co rok, także i tym razem, wystartuje Klub Małego Ratownika. Jest to impreza otwarta, w ramach której odbywają się pokazy i szkolenia dzieci z udzielenia pierwszej pomocy.
- Staramy się organizować eventy związane z edukacją, w ramach których nie tylko zaszczepiamy zamiłowanie do ratownictwa, ale przede wszystkim przekazujemy podstawy dotyczące pierwszej pomocy- zaznacza Jerzy Jaskuła. - Wychowujemy i kształtujemy u najmłodszych postawę: gdy widzimy leżącego człowieka na ulicy, podejdźmy i spróbujmy mu udzielić pomocy.
Uczestnicy w wieku 6-15 lat Klubu Małego Ratownika na ciekawie i atrakcyjnie prowadzonych warsztatach dowiedzą się m.in.: kiedy wezwać pogotowie? jakie są numery alarmowe?; co znajduje się w apteczce?; jak udzielić pierwszej pomocy?
Kongres potrwa trzy dni. Od 27 do 29 października w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33.
Wspominamy zmarłych w 2022 roku

- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?