Hejnał grany jest czterokrotnie co godzinę z hejnalicy, mieszczącej się w wyższej wieży mariackiej bazyliki. jest to część wielowiekowej tradycji a zwyczaj grania melodii na trąbce przyszedł do Krakowa z Węgier w drugiej połowie XIV wieku.
Wygrywana na trąbce melodia ma charakter pobudki a także była sygnałem do otwierania i zamykania bram miejskicj, alarmu w czasie pożaru lub nieprzyjacielskiego najazdu.
Pierwszy pisany dokument potwierdzający zwyczaj grania pochodzi z 1392 roku.
Melodia hejnału nagle się urywa gdyż według legendy ostrzegający miasto hejnalista podczas najazdu tatarskiego w 1241 r. nie zdążył skończyć melodii gdyż zginął od strzały wypuszczonej z łuku wroga.
Hejnał mariacki od lipca 1927 roku rozpoczęto na żywo transmitować w południe przez Polskie Radio i trwa to z małymi przerwami do chwili obecnej. Jest to więc najstarsza stała radiowo muzyczna audycja na świecie.
W tym roku w czasie uroczystości wręczenia medali św. Krzysztofa w Muzeum Historii Miasta Krakowa, jego dyrektor Michał Niezabitowski zabytkową trąbkę, na której odegrany został hejnał po raz pierwszy transmitowany przez radio aobecny na gali strażak zagrał na tym instrumencie hejnał.
WIDEO: Powrót Wielkiego Krakowa. Plany na hotel Cracovia
Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska