FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń
W krakowskiej Bazylice Świętego Michała Archanioła Sanktuarium Męczeństwa Świętego Stanisława na Skałce list intencyjny podpisali: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz i o. Arnold Chrapkowski - generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.
Nowo tworzony Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów zainicjowany został właśnie przez zakon paulinów. Pierwszy fragment szlaku powstaje na terenie województwa śląskiego. Kolejny powstanie w Małopolsce. Pauliński szlak docelowo ma obejmować Węgry, Słowację, Chorwację i Polskę. Najważniejszym miejscem na mapie tego szlaku będzie Jasna Góra.
Na terenie Polski Paulini obecni są od 1382 roku. Pierwszy klasztor pauliński powstał w Częstochowie, na wzgórzu jasnogórskim. Obecnie w Polsce istnieją 23 klasztory i domy zakonne - z 70 na całym świecie. Zlokalizowane są prawie we wszystkich województwach, ale najwięcej z nich znajduje się właśnie w województwie śląskim i małopolskim.
Hasłem Szlaku Paulinów jest „Duchowość w drodze”. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli zakonu paulinów w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu. Szlak, na który będą zapraszani turyści, ma być uniwersalny pod względem dostępności - dostosowany zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych czy rowerzystów.
W województwie śląskim na paulińskim szlaku - obok klasztoru na Jasnej Górze - znajdzie się klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem pw. Św. Barbary w Częstochowie. Natomiast najważniejszym miejscem na odcinku szlaku na terenie województwa małopolskiego będzie klasztor z 1472 roku i nieco późniejsza Bazylika Świętego Michała Archanioła i Sanktuarium Męczeństwa Świętego Stanisława na Skałce, wraz z Kryptą Zasłużonych Polaków, a także zabudowania klasztorne z kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce w Czerwiennem.
- Szlak Paulinów stanowić będzie nową ofertę turystyczną, która doskonale wpisuje się w obecne trendy turystyczne. W wyniku pandemii Covid-19 uległy one znaczącej zmianie. Wzrosło zapotrzebowanie na aktywne formy wypoczynku, takie jak wędrowanie czy rower, autentyczność, slow, eko, czas, by pobyć samemu ze sobą, na kontemplację na łonie natury - ocenia Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
