Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce zach. dla bezdomnych kobiet tylko placówka w Kluczach

Bogusław Kwiecień
Kierownik noclegowni Marzena Mika jest tu jedyną kobietą
Kierownik noclegowni Marzena Mika jest tu jedyną kobietą Bogusław Kwiecień
Zjawisko bezdomności wśród kobiet jest znacznie rzadsze niż wśród mężczyzn, ale stanowi duży problem z powodu braku miejsc w noclegowniach czy schroniskach. W Oświęcimiu kobiety przyjmowane są na krótko i jedynie do ogrzewalni. W Małopolsce zachodniej tylko w Kluczach jest placówka dla kobiet.

Czytaj także: Wadowicki projekt rewitalizacji nie spodobał się mieszkańcom

W tej chwili w oświęcimskim schronisku przebywa jedna kobieta. - Jesteśmy w trakcie rozpoznania jej sytuacji i od tego będą uzależnione dalsze kroki związane ze skierowaniem do innego ośrodka - mówi Marzena Mika, kierownik noclegowni miejskiej w Oświęcimiu.

W ubiegłym roku noclegownia przyjęła kilka kobiet, ale placówka do świadczenia takiej pomocy nie jest przystosowana. Nie ma odpowiedniej łaźni ani pomieszczeń sypialnych.

Na pewno jednak - jak podkreśla szefowa oświęcimskiej noclegowni - w krytycznej sytuacji żadna kobieta nie zostanie pozostawiona sama sobie, bo przy kilkunastostopniowych mrozach w nocy niewiele trzeba, by doszło do tragedii. Znajdzie się miejsce w ogrzewalni, ale na określony czas i w przypadku, gdy jest to osoba z terenu Oświęcimia.

Po nocy kobiety kierowane są do innych placówek. Wcześniej jednak pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej starają się zorientować w ich sytuacji. Przede wszystkim, jakie są powody, dla których znalazły się bez dachu nad głową i czy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny. W sytuacji, gdy nie ma żadnej możliwości pomocy, kobiety kierowane są do placówki MOPS przy ul. Leszczyńskiej, gdzie jest kilka lokali, w których bezdomne mogą zamieszkać na dłużej.

Problem jest poważniejszy, gdy rzecz dotyczy osób spoza Oświęcimia. Wtedy trzeba nawiązać kontakt z ośrodkami pomocy społecznej z miejscowości, z których pochodzą, bo zgodnie z prawem, obowiązkiem każdej gminy jest zapewnienie opieki w takich sytuacjach. Nie wszystkie gminy z tej powinności się wywiązują.

W zachodniej Małopolsce jest tylko jedna placówka zapewniająca dach nad głową bezdomnym - i mężczyznom, i kobietom - schronisko w Kluczach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego. - W tej chwili przebywają u nas 22 kobiety i 60 mężczyzn - mówi pastor Daniel Wołkiewicz. Schronisko jest obecnie pełne, ale jak zaznacza pastor Wołkiewicz, każda osoba potrzebująca wsparcia, w tym również kobiety, na pewno je znajdzie.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska