W 1991 r. dokonano podziału Krakowa na 18 dzielnic – jako jednostek pomocniczych gminy. W tym roku kończy się pięcioletnia kadencja rad dzielnic. 10 grudnia odbędą się wybory radnych dzielnicowych na kolejną kadencję.
Lokale wyborcze są otwarte w godz. 7–21. W odrębnych obwodach głosowania głosowanie odbędzie się w godzinach 15–21. Każdy wyborca może oddać głos na jednego kandydata w swoim okręgu, w którym głosuje. W prawie każdej z osiemnastu dzielnic rady składają się z 21 osób. Wyjątkiem są dzielnice IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki i XVII – Wzgórza Krzesławickie, gdzie w skład rady wchodzi 15 osób.
Dzielnicowe Komisje Wyborcze zarejestrowały łącznie 1211 kandydatów na członków rad dzielnic. Zarządzenie Miejskiego Komisarza Wyborczego w sprawie zlecenia druku obwieszczeń zawierających dane o kandydatach na członków rady wraz z oznaczeniami oraz dane o tym, w których okręgach będą przeprowadzone głosowania opublikowane zostanie na stronie bip.krakow.pl/wyborydzielnice oraz w formie obwieszczenia podane zostanie do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na miejskich tablicach ogłoszeniowych, w siedzibach Urzędu Miasta Krakowa oraz w siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych. To, gdzie głosuje dana osoba, jest zależne od adresu zamieszkania. Wyborca zostanie ujęty w spisie zgodnie z adresem zameldowania, o ile nie dokonał on zmiany lub nie wniósł zastrzeżeń.
Idąc do głosowania należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość wyborcy. Dokumentem takim może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa lub inny dokument z fotografią zawierający imię, nazwisko, pesel wyborcy na podstawie którego ustalenie tożsamości nie będzie budzić wątpliwości.
We właściwym lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania. Wyborca stawia znak „X” w kratce z lewej strony, obok nazwiska kandydata, na którego głosuje. Można głosować tylko na jednego kandydata.
Moje miasto. Cztery księstwa zamiast 18 dzielnic Krakowa?
W 18 krakowskich dzielnicach zostanie wybranych 366 radnych. Ile będą zarabiać?
Wysokość miesięcznych diet członków rad i zarządów dzielnic Krakowa (dla kwoty bazowej na 2023 rok w wysokości 1789,42 zł):
Członkowie rad dzielnic, pełniący funkcje w zarządzie dzielnicy:
Przewodniczący zarządu – stały dodatek funkcyjny: 3757,78 zł
Z-ca przewodniczącego zarządu – stały dodatek funkcyjny: 1968,36 zł
Członek zarządu – stały dodatek funkcyjny: 894,71 zł
Dodatkowo za pracę na posiedzeniach zarządu (100 procent obecności): 196,84 zł
Maksymalnie odpowiednio:
Przewodniczący zarządu: 3954,62 zł
Z-ca przewodniczącego zarządu: 2165,20 zł
Członek zarządu: 1091,55 zł
Członkowie rad dzielnic, nie pełniący funkcji w zarządzie dzielnicy:
Za pracę na sesjach rady (100 proc. obecności): 196,84 zł
Za pracę na posiedzeniach komisji: przynależność do dwóch lub więcej komisji (100 proc. obecności): 196,84 zł
przynależność do jednej komisji (100 proc. obecności): 98,42 zł
Przewodniczący komisji – stały dodatek funkcyjny: 357,88 zł
Z-ca przewodniczącego komisji – stały dodatek funkcyjny: 89,47 zł
Za pracę w zespołach problemowych: nie więcej niż 98,42 zł
Przeciętna miesięczna dieta członków rad dzielnic, nie pełniących funkcji w zarządzie dzielnicy: wynosi od 393,67 zł do 849,97 zł
W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!