To jedno z najważniejszych osiągnięć w 25-letniej historii Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Od najbliższego roku akademickiego studenci będą kształcić się tutaj na przyszłych lekarzy. Jak przyznaje rektor uczelni, pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim to zwieńczenie kilku lat pracy.
- Jesteśmy w pełni przygotowani do prowadzenia tego kierunku, zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i kadry naukowej badawczej oraz dydaktycznej. Rośniemy w siłę i nasz potencjał jest ogromny - mówi dr hab. Mariusz Cygnar, prof. ANS, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Aby program studiów był w pełni realizowany, konieczne jest wybudowanie prosektorium. Już wiadomo, że takie w Nowym Sączu powstanie. Uczelnia pracuje aktualnie nad projektem budowlanym nowego budynku, który będzie się mieścił przy ul. Kościuszki.
3,5 tysiąca metrów kwadratowych, które powstaną będzie służyć nie tylko przyszłym lekarzom, ale także położnikom, których również w przyszłości chciałaby kształcić uczelnia.
Zanim inwestycja zostanie zrealizowana - a ma to być 2025 rok - studenci będą korzystać z zaplecza Uniwersytetu Radomskiego, z którym podpisano już stosowne porozumienie.
- Uruchomienie tego kierunku to korzyść nie tylko dla Sądecczyny, ale i całego kraju. Potrzebujemy lekarzy, a w ten sposób mamy nadzieję przyczynić się do zwiększenia ich liczby. Poziom będzie wysoki - zapewnia Cygnar i dodaje, że rekrutacja zostanie ogłoszona lada dzień.
Jak przyznaje poseł Patryk Wicher, rozwój ANS to szansa nie tylko dla samej uczelni, ale również Impuls rozwojowy dla całego miasta. - Mamy nadzieję, że małe prężne ośrodki będą kształcić cennych i wartościowych lekarzy. To szansa również dla pobliskich szpitali, gdzie kadry lekarskiej brakuje. Cieszymy się, że nasz region wzrasta - przyznaje Wicher.
Studia lekarskie w Nowym Sączu będą trwać sześć lat, a studenci będą korzystać z z bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu (dysponującego m.in. pracownią anatomiczną 3d). Wiadomo, że aby dostać się na studia, konieczna będzie rozszerzona matura z biologii i chemii.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
