Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Targu powstało Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego

red.
Archiwum Polskapress
W Nowym Targu powstało Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego. To nowatorski w skali kraju projekt, który zakłada, że ludzie chorzy uzyskają wsparcie specjalistów, ale równocześnie nie będą „wyrwani” ze swojego domowego środowiska. Nadal więc będą mogli liczyć na wsparcie osób najbliższych.

WIDEO: Krótki wywiad

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pochłonie w sumie 17,5 mln zł, z czego 80 proc. to środki z resortu.

- Środowisko domowe jest dla pacjenta zawsze najbezpieczniejsze. Nie chcemy wyrywać z tego środowiska pacjenta, tylko w nim właśnie działać, pomagać choremu. Kiedy będą osoby potrzebujące pracować z terapeutą, także i rodzina może się wiele nauczyć – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przyjechała do Nowego Targu podpisać umowę na dofinansowanie nowego projektu.

Dzięki nowemu centrum mieszkańcy powiatu nowotarskiego będą mogli skorzystać z całodobowej infolinii wsparcia oraz interwencyjnych miejsc noclegowych. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego będzie wyposażone w 15 zespołów mobilnych, które będą realizowały usługi środowiskowe na terenie powiatu nowotarskiego. Pracownicy ŚCZP będą prowadzić warsztaty i szkolenia dla uczniów i ich rodziców, lekarzy rodzinnych, księży, policjantów, pracowników straży miejskiej, sędziów, pracowników służb społecznych czy rodzin z obszaru testowania.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w których osoby po przebytym kryzysie psychicznym mogą uzyskać kompleksową pomoc. Centra skupiają zespół specjalistów z różnych dziedzin, między innymi psychiatrów, psychologów, terapeutów, doradców zawodowych, którzy pomagają osobom zmagającym się z kryzysem psychicznym lub jego skutkami. W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego lekarze i psychologowie będą przeprowadzać wywiady, porady, konsultacje oraz badania specjalistyczne.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa przy Podhalańskim Specjalistycznym Szpitalu św. Jana Pawła II w Nowym Targu. - To nowe podejście skutkuje tym, że ilość pacjentów do hospitalizacji znacząco spada. Doświadczenia Włochów, Duńczyków, Finów, którzy w tym kierunku poszli, wskazuje, że ilość pacjentów do hospitalizacji spadło aż do ok. 30-40 proc. pacjentów sprzed wdrożenia nowego systemu – mówi dyrektor. I dodaje, że nowa model terapii pomoże pewne rzeczy wyprzedzić, naprawić na tyle wcześniej, że chory nie doprowadzi się do stanu, w którym będzie musiał został hospitalizowany.

Otwarcie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego nie oznacza zamknięcia całodobowego oddziału stacjonarnego dla osób z chorobami psychicznymi. Oddział będzie cały czas funkcjonował.

Nowy program pomocy chorym ma docelowo rozwinąć się poprzez budowę nowego budynku w stacjonarne Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu. Ma to nastąpić w 2022 roku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska