W Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze powstaje Hyperion,...

  W Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze powstaje Hyperion, największy mega coaster w Europie. W jego budowę zaangażowanych jest aż 100 osób

  Zdjęcie autora materiału
  Taida Jasek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze powstaje Hyperion, największy mega coaster w Europie. W jego budowę zaangażowanych jest aż 100 osób
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Park Rozrywki Energylandia w Zatorze

  W Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze powstaje Hyperion, czyli największy mega coaster w Europie. Obecnie zakończono pierwszy etap budowy. W budowę zaangażowanych jest aż 100 osób, a beton do budowy fundamentów dostarczany jest na bieżąco każdego dnia przez 50 betoniarek z pobliskiej firmy. W 80 procentach zostały już wylane fundamenty oraz wykonano wykop pod tunel, w który z impetem i ogromną prędkością ponad 140 km/h, wjadą wagoniki roller coastera, podczas pierwszego spadku.
  Hyperion to nazwa powstającego najwyższego i najszybszego Roller Coastera w Europie w kategorii Mega Coasterów, który zlokalizowany będzie w Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Kategoria Mega Coaster lub inaczej hyper coaster zawiera konstrukcje mieszczące się w wysokości pomiędzy 61 a 91 m. Budowa Mega Coastera Hyperion rozpoczęła się w październiku 2017 roku, a jego premiera planowana jest już w sezonie 2018.

  Obecnie zakończono pierwszy etap budowy.
  W 80 procentach zostały już wylane fundamenty oraz wykonano wykop pod tunel, w który z impetem i ogromną prędkością ponad 140 km/h, wjadą wagoniki roller coastera, podczas pierwszego spadku. Wykop pod ten ogromny tunel ma aż 8 metrów głębokości i 20 m szerokości. Do tej pory udało się także wykonać stopy fundamentowe pod dwa najwyższe punkty w konstrukcji Mega Coastera .

  W budowę zaangażowanych jest 100 osób które pracują 6 dni w tygodniu na dwie zmiany poranną oraz popołudniową. Są to wyspecjalizowani budowlańcy, inżynierowie, a także konstruktorzy ze szwajcarskiej firmy Intamin, budującej najwyższe konstrukcje roller coasterów na świecie.

  Na obecnym etapie budowy ekipa posługuje się dużą ilością ciężkiego sprzęt do tej pory użyto m.in. dwóch potężnych dźwigów o wysokości 30 metrów i kilkunastu koparek. W skali dziennej do budowy Mega Coastera wykorzystuje się nawet kilkadziesiąt ton różnych materiałów. Beton do budowy fundamentów dostarczany jest na bieżąco każdego dnia przez 50 betoniarek z pobliskiej firmy zajmującej się jego produkcją zlokalizowanej niespełna 10 kilometrów od Zatora.

  Elementy konstrukcji powstają w kilku europejskich fabrykach m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji i Słowacji. Pierwsze części zostały dostarczone i zamontowane już w grudniu. To ogromne przedsięwzięcie będzie miało z pewnością spektakularny finał. Doznania z jazdy Mega Coasterem Hyperion będą równie imponujące co jego parametry.

  Spadek przy pierwszym zjedzie będzie miał 80 metrów i 84 stopniowe nachylenia, a zakończy go wjazd do ogromnego tunelu. Sama wysokość konstrukcji wyniesie 77 metrów, a roller coaster rozpędzał się będzie do 142 km/h po torze o długości 1450 metrów. Dodatkowo na amatorów mocnych wrażeń czekają efekty wodne, liczne zwroty oraz maksymalna szybkość przy zakrętach i pikowaniu w dół. Nie zabraknie także fascynujących dodatnich i ujemnych przeciążeń oraz gigantycznej prędkość przy wyjazdach na wzniesienia. Dla lubiących szybować w chmurach producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne, obrotowe nachylenie toru i podwójne zakręty.

  Już dziś wiemy również nieco o przepustowości mega coastera, otóż planowana jest instalacja dwóch wagonów po 28 miejsc. W każdym rzędzie dostępne będą 4 fotele. Po wejściu w strefę Hyperiona, goście Energylandii będą mogli zobaczyć rozbudowaną tematyzację stacji, poprzez wnętrza naszpikowane nowatorskimi rozwiązaniami, materią, animacjami, ekranami multimedialnymi, na kilku poziomach i przestrzeniach.

  A o kolejnych postępach w budowie można dowiedzieć się poprzez social media Energylandii:
  www.facebook.com/EnergyLandia
  www.instagram.com/energylandia

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drugi

  Simon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Drugi w Europie pod względem wysokości i prędkości....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  Papi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Przynajmniej w rozrywce i turystyce Polska nie musi się wstydzić

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce