https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W planach egzotyczna podróż? Przyda się porada specjalisty medycyny podróży

Agnieszka Aulich
Turyści są często zupełnie nieświadomi ryzyka wystąpienia chorób tropikalnych. Nie lekceważmy także rodzimych kleszczy
Turyści są często zupełnie nieświadomi ryzyka wystąpienia chorób tropikalnych. Nie lekceważmy także rodzimych kleszczy 123 RF
Z roku na rok przybywa turystów, którzy poszukują nieopatrzonych miejsc. Nowe kierunki podróży są fascynujące, jednak przed wyjazdem poświęćmy chwilę, by zastanowić się, co może spotkać nas w danym kraju. Pakując się na wakacje czy służbowy wyjazd, warto pamiętać nie tylko o tym, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, ale przed wyjazdem sprawdzić kilka spraw, co pozwoli cieszyć się urlopem bez przykrych niespodzianek.

Zobacz specjalny poradnik medyczny:

Każde miejsce na świecie charakteryzuje się nie tylko lokalną specyfiką, ale i określonymi warunkami klimatycznymi. Są kraje, gdzie opieka medyczna jest dość trudno dostępna, a specyficzne warunki sanitarne mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla Europejczyka. Turyści w Afryce, Azji, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej czy na wyspach Oceanii narażeni są na ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną.

Trzeba pamiętać, że każda podróż (także ta w celach służbowych) niesie ze sobą pewne ryzyko. Nawet tak popularne i znane od lat kierunki, jak Turcja, kraje północnej Afryki, Bułgaria, Cypr i Grecja mogą okazać się sporym wyzwaniem dla naszego zdrowia.
A w Polsce? Wyjeżdżając na Mazury, warto może wcześniej zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu.

Tymczasem turyści są zazwyczaj zupełnie nieświadomi ryzyka wystąpienia chorób tropikalnych. Jak mówią lekarze, informacje o chorobach tropikalnych za mało przenikają do świadomości urlopowiczów.

To, że w danym kraju nie ma obowiązku szczepień, nie oznacza wcale, że nie ma ryzyka zachorowania

- Tylko szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed groźnymi chorobami, co w połączeniu z takimi czynnikami, jak stan zdrowia, alergie i wiek oceni specjalista z zakresu medycyny podróży - mówi nasz ekspert.

Zaszczepmy się

Podstawą udanej egzotycznej podróży jest odpowiedni dobór szczepionek.

Po rozmowie z nami lekarz indywidualnie dobierze nam leki. By miało to sens, najlepiej jest przedstawić dokładnie trasę i charakter podróży, a także opowiedzieć o przebytych chorobach, uczuleniach i poinformować o przyjmowanych lekach.

Przed wyprawą możemy zaszczepić się na:

  • dur brzuszny,
  • wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu,
  • poliomyetilis,
  • tężec i błonicę,
  • krztusiec,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • meningokoki typu A i C,
  • wściekliznę,
  • żółtą febrę.

W gabinecie nie tylko zaszczepimy się przeciwko egzotycznym chorobom, ale i uzyskamy aktualne informacje co do opieki zdrowia i zasad, obowiązujących w konkretnym regionie. Lepiej porozmawiać ze specjalistą, niż tracić czas, szukając w internecie niezweryfikowanych informacji.

Dokądkolwiek planujemy się udać, warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce. W niektórych miejscach, np. w popularnej Turcji, w razie jakiegokolwiek zabiegu medycznego, trzeba od razu pokazać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtaczce.

Praktyczną pomocą jest przygotowanie przez lekarza apteczki podróżnej: zestawu medykamentów pierwszej pomocy. W centrum medycznym specjaliści pomogą skompletować odpowiedni zestaw leków, a także ich ilość i ewentualnie konieczne zaświadczenia - pamiętaj, że wyjeżdżając do innego kraju, musisz postępować zgodnie z obowiązującym tam prawem. W razie nagłych wypadków apteczka powinna być pierwszym, po co sięgniemy.

Zanim w nieznanym miejscu znajdziemy lekarza, taki zestaw może uratować życie!

Specjalista medycyny podróży odrobi za Ciebie całą pracę związaną z medycznym przygotowaniem się do wyprawy, pomagając dopasować odpowiednie szczepienia do celu podróży oraz przygotowując niezbędną apteczkę podróżną.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska