Zobacz specjalny poradnik medyczny:
Każde miejsce na świecie charakteryzuje się nie tylko lokalną specyfiką, ale i określonymi warunkami klimatycznymi. Są kraje, gdzie opieka medyczna jest dość trudno dostępna, a specyficzne warunki sanitarne mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla Europejczyka. Turyści w Afryce, Azji, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej czy na wyspach Oceanii narażeni są na ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną.
Trzeba pamiętać, że każda podróż (także ta w celach służbowych) niesie ze sobą pewne ryzyko. Nawet tak popularne i znane od lat kierunki, jak Turcja, kraje północnej Afryki, Bułgaria, Cypr i Grecja mogą okazać się sporym wyzwaniem dla naszego zdrowia.
A w Polsce? Wyjeżdżając na Mazury, warto może wcześniej zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu.
Tymczasem turyści są zazwyczaj zupełnie nieświadomi ryzyka wystąpienia chorób tropikalnych. Jak mówią lekarze, informacje o chorobach tropikalnych za mało przenikają do świadomości urlopowiczów.
To, że w danym kraju nie ma obowiązku szczepień, nie oznacza wcale, że nie ma ryzyka zachorowania
- Tylko szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed groźnymi chorobami, co w połączeniu z takimi czynnikami, jak stan zdrowia, alergie i wiek oceni specjalista z zakresu medycyny podróży - mówi nasz ekspert.
Zaszczepmy się
Podstawą udanej egzotycznej podróży jest odpowiedni dobór szczepionek.
Po rozmowie z nami lekarz indywidualnie dobierze nam leki. By miało to sens, najlepiej jest przedstawić dokładnie trasę i charakter podróży, a także opowiedzieć o przebytych chorobach, uczuleniach i poinformować o przyjmowanych lekach.
Przed wyprawą możemy zaszczepić się na:
- dur brzuszny,
- wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu,
- poliomyetilis,
- tężec i błonicę,
- krztusiec,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- meningokoki typu A i C,
- wściekliznę,
- żółtą febrę.
W gabinecie nie tylko zaszczepimy się przeciwko egzotycznym chorobom, ale i uzyskamy aktualne informacje co do opieki zdrowia i zasad, obowiązujących w konkretnym regionie. Lepiej porozmawiać ze specjalistą, niż tracić czas, szukając w internecie niezweryfikowanych informacji.
Dokądkolwiek planujemy się udać, warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce. W niektórych miejscach, np. w popularnej Turcji, w razie jakiegokolwiek zabiegu medycznego, trzeba od razu pokazać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtaczce.
Praktyczną pomocą jest przygotowanie przez lekarza apteczki podróżnej: zestawu medykamentów pierwszej pomocy. W centrum medycznym specjaliści pomogą skompletować odpowiedni zestaw leków, a także ich ilość i ewentualnie konieczne zaświadczenia - pamiętaj, że wyjeżdżając do innego kraju, musisz postępować zgodnie z obowiązującym tam prawem. W razie nagłych wypadków apteczka powinna być pierwszym, po co sięgniemy.
Zanim w nieznanym miejscu znajdziemy lekarza, taki zestaw może uratować życie!
Specjalista medycyny podróży odrobi za Ciebie całą pracę związaną z medycznym przygotowaniem się do wyprawy, pomagając dopasować odpowiednie szczepienia do celu podróży oraz przygotowując niezbędną apteczkę podróżną.
Nowe zasady w polskiej ortografii
