MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie olkuskim będzie aż osiem wielkich zalewisk. Woda pochłonie kilkaset hektarów powierzchni. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Pierwsze zalewisko w powiecie - Osadowa w Bolesławiu
Pierwsze zalewisko w powiecie - Osadowa w Bolesławiu Paweł Mocny
Krajobraz powiatu olkuskiego ciągle się zmienia. Po likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” na ziemi olkusko-bolesławskiej powstało ponad 150 zapadlisk. Nie sposób nie wspomnieć także o wyschnięciu rzeki Sztoły. Największe wrażenie robią jednak zalewiska. Do tej pory w powiecie pojawiły się trzy wielkie zbiorniki. Wraz z wypełnianiem się podziemnych wyrobisk mają powstawać kolejne. Łącznie będzie ich osiem i pokryją kilkaset hektarów powierzchni.

W powiecie olkuskim będzie aż osiem wielkich zalewisk

Po zakończeniu procesu likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” krajobraz powiatu olkuskiego zaczął się zmieniać. Pierwszą oznaką zakończenia odpompowywania wody z górotworu było wyschnięcie koryta rzeki Sztoły. Później w lasach gmin Bolesław, Olkusz i Klucze zaczęły powstawać zapadliska.

- Pierwsze widoczne skutki wypełniania się wodą podziemnych wyrobisk było powstawanie na powierzchni ziemi licznych zapadlisk. Wystąpiły one na terenach leśnych w okolicach Hutek i ogródków działkowych w Olkuszu. Szybkie podnoszenie się lustra wód gruntowych spowodowało w końcu pojawianie się wody na powierzchni ziemi w najniżej położonych rejonach. Pierwsza woda wypłynęła z boku południowej skarpy starej piaskowni na wschód od stawów osadowych w dniu 10 stycznia 2023 roku – mówił w zaprezentowanym podczas konferencji w ZGH „Bolesław” filmie prezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy Józef Niewdana.

Powstałe na początku ubiegłego roku zalewisko jest już ogromne. Obecnie pokrywa ono całą niezrekultywowaną część dawnej piaskowni. Poziom wody stale się podnosi a powstałe jezioro poszerza się w kierunku wschodnim. Warto dodać, że teren, na którym pojawiła się woda objęty jest zakazem wstępu. Został on wprowadzony ze względu na zachodzący tam niebezpieczny proces erozji.

Pierwsze zalewisko w powiecie - Osadowa w Bolesławiu
Pierwsze zalewisko w powiecie - Osadowa w Bolesławiu Paweł Mocny

Kolejnym powstałym zalewiskiem jest zbiornik, który utworzył się nieopodal wieży szybowej „Dąbrówka”. Obecnie ma ono około trzy hektary. Na miejscu cały czas prowadzona jest wycinka porastających ten obszar drzew.

- Wycinka prowadzona jest z około miesięcznym wyprzedzeniem przed prognozowanym poziomem wody, który według szacunków i aktualnych pomiarów wynosi półtora metra miesięcznie i docelowo może osiągnąć poziom 310 metrów nad poziomem morza. Jeśli tak się stanie, to powierzchnia zbiornika wodnego w tym miejscu wyniesie ok 20 hektarów – zaznaczyła Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Olkusz Maria Gronicz.

Podobnie jak w przypadku pierwszego zalewiska teren, na którym powstało drugie objęty jest zakazem wstępu. W tym przypadku jednak zostało ono wprowadzone ze względu na trwające tam prace leśne.

Zalewisko w pobliżu szybu Dąbrówka
Zalewisko w pobliżu szybu Dąbrówka Paweł Mocny

Trzeci ogromny zbiornik utworzył się na terenie dawnej kopalni piasku między Olkuszem i Hutkami. Woda pochłonęła tam posadzone w ramach rekultywacji drzewa a także leśne drogi. Ponadto na miejscu można zobaczyć wielkie zapadliska, które w całości wypełniły się wodą.

Zalewisko w lasach między Olkuszem i Hutkami
Zalewisko w lasach między Olkuszem i Hutkami Paweł Mocny

W najprawdopodobniej niedalekiej przyszłości w powiecie utworzy się jeszcze pięć takich zbiorników. Jeden z nich powstanie na terenie dawnej piaskowni w okolicy ogródków działkowych przy ulicy Żuradzkiej w Olkuszu. Na razie można tam spotkać leśne ścieżki, wiele zapadlisk i niewielkie jeziorko, które przez lata służyło mieszkańcom jako miejsce wypoczynku.

Lasy w pobliżu ogródków działkowych w Olkuszu - tu powstanie wielkie zalewisko
Lasy w pobliżu ogródków działkowych w Olkuszu - tu powstanie wielkie zalewisko Paweł Mocny

Kolejne trzy zalewiska powstaną w okolicy Hutek. Zbiorniki, które się tam utworzą będą miały łączną powierzchnię liczącą około 100 hektarów. Duży zbiornik utworzy się także przy Osadowej w Bolesławiu a konkretnie na obszarze nazywanym „Żwirownią”. Już dziś widać tam niewielką ilość wody.

Na ten moment nie wiadomo czy kiedykolwiek zbiorniki zostaną wykorzystane w celach rekreacyjnych. Obecnie tereny dookoła zalewisk nie są stabilne. O jakimkolwiek wykorzystaniu w celach rekreacyjnych będzie można myśleć dopiero po ustabilizowaniu się gruntu. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Większość prognoz, które zostały opracowane w ostatnich latach nie sprawdziło się. Woda, która miała się pojawiać po wielu latach od zakończenia likwidacji kopalni pojawiła się bowiem zaledwie… po roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska