Szkody górnicze w powiecie olkuskim wciąż stanowią zagrożenie
Po likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie powołały zespół do spraw byłej eksploatacji zawałowej oraz powstałych w wyniku tej eksploatacji deformacji nieciągłych po byłych kopalniach „Olkusz-Pomorzany”, „Bolesław” i „Olkusz”.
Wyniki prac jego członków są na bieżąco upubliczniane przez zakłady. Dzięki temu wiemy, że od października do końca grudnia ubiegłego roku (IV kwartał 2023 roku) odnotowane zostało pięć nowych zapadlisk.
- W IV kwartale 2023 roku ZGH „Bolesław” S.A kontynuowano szereg dodatkowych zleceń na pomiary kontrolne, które nie są ujęte w obowiązującym planie ruchu likwidowanego podziemnego zakładu górniczego Kopalni „Olkusz-Pomorzany” na lata 2021-2025. Pomiary te wykonywane były w rejonach eksploatacji historycznej, której początek sięga XII wieku i działalności wydobywczej ZGH „Bolesław” S.A. Czynności te zostały zaproponowane w czasie prac zespołu do spraw byłej eksploatacji zawałowej oraz powstałych w wyniku tej eksploatacji deformacji nieciągłych po byłych Kopalniach: „Olkusz-Pomorzany”, „Bolesław” i „Olkusz” – czytamy w informacji podsumowującej pracę zespołu w IV kwartale ubiegłego roku.
Pomiary wykonywane są:
- W rejonie zabudowań przy ulicy Kluczewskiej w Bolesławiu, gdzie istnieje możliwość reaktywacji zapadliska powstałego w 1998 roku. Wykonany w ostatnim kwartale ubiegłego roku skaning laserowy nie wykazał, aby obszar ten ulegał przemieszczeniom i odkształceniom. Ruchów powierzchni terenu nie wykazały także pomiary interferometrii radiowej.
- W rejonie obwodnicy Bolesławia, gdzie przeprowadzone pomiary interferometrii radiowej nie wykazały ruchów powierzchni terenu.
- W rejonie cmentarza w Bolesławiu, gdzie skaning laserowy nie wykazał, aby obszar ten ulegał przemieszczeniom i odkształceniom. Ruchów powierzchni terenu nie wykazały także pomiary interferometrii radiowej. Badania geofizyczne z kolei wykazały anomalie. W związku z tym wykonano cztery otwory wiertnicze, które pozwolą rozpoznać zagrożenie.
- W rejonie „Silver Parku” przy ulicy Głowackiego w Olkuszu. Wykonane tam pomiary interferometrii radarowej nie wykazały ruchów powierzchni terenu.
- W rejonie osiedla Piaski w Olkuszu, gdzie pomiary interferometrii radarowej także nie wykazały ruchów powierzchni terenu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Olkuszu uruchomiona zostanie pierwsza w powiecie olkuskim jadłodzielnia
- Szkoły z pow. olkuskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- „Pojezierze olkuskie” zamarzło. Po roztopach zbiornik będzie jeszcze większy
- Wybór wykonawcy remontu DK 94 w Olkuszu anulowany
- Polska Miss 2023 spotkała się z dziećmi z Olkusza
- Olkuszanie pozbawieni możliwości kupienia leków w godzinach nocnych
