https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Proszowicach wystartował prawdziwy przetargowy maraton

Aleksander Gąciarz
Wizja rewitalizacji za dwa lata powinna się urzeczywistnić
Wizja rewitalizacji za dwa lata powinna się urzeczywistnić Aleksander Gąciarz
Ogłoszony przez gminę Proszowice w środę harmonogram przetargów na 2019 rok liczy 25 pozycji. Wiele z nich to bardzo kosztowne inwestycje

Z zaplanowanych 25 przetargowych kroków na razie zostały zrobione dwa. Pierwszy dotyczył budowy trzech otwartych stref aktywności (jest już po otwarciu ofert). Drugi to modernizacja oczyszczalni ścieków (został ogłoszony w środę). W obu przypadkach są to postępowania powtórzone. W ubiegłym roku nie udało się wyłonić wykonawców z powodu zbyt wysokich cen.

To samo dotyczy modernizacji targowiska miejskiego. Ponowną próbę znalezienia wykonawcy tego zadania również zaplanowano na I kwartał. Do końca marca mają też zostać ogłoszone przetargi na inwestycje zapowiadane od dłuższego czasu, czyli termomodernizację Szkoły Podstawowej w Klimontowie oraz budowę punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: a co z rewitalizacją miasta? Dwie kilkumilionowe dotacje z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego powinny zostać zagospodarowane i rozliczone do końca przyszłego roku. Biorąc pod uwagę skalę inwestycji i stan ich zaawansowania, to bardzo niewiele czasu.

Z harmonogramu wynika, że „na pierwszy ogień” pójdzie przebudowa hali sportowej. Nie jest to niespodzianką, ponieważ w tym jednym wypadku został już wykonany projekt przebudowy. Procedurę wyłonienia wykonawcy będzie zatem można rozpocząć w I kwartale. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 3,3 mln zł.

Na kolejne przetargi „rewitalizacyjne” trzeba będzie poczekać do kwartału drugiego. To wtedy mają zostać ogłoszone procedury na wyłonienie wykonawców budowy skate parku (koszt 440 tys.), zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad Szreniawą (1,4 mln), przebudowy nawierzchni miejskiego Rynku (1,1 mln), przebudowy Domu Kultury z budową pasażu handlowego (3,8 mln), modernizację amfiteatru (700 tys.) i rozbudowę biblioteki miejskiej (1,5 mln).

Kwartał trzeci to już inwestycje nieco mniejsze, choć również kosztowne. Największa z nich to zagospodarowanie parku miejskiego (880 tys.). Poza tym budowa terenów rekreacji przy ul. Leśnej (250 tys.), Partyzantów (800 tys.), Kopernika i Kościuszki (425 tys.) oraz zagospodarowanie sąsiedztwa hali sportowej (750 tys.). Większość wymienionych przetargów ma być ogłoszona w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Dotrzymanie wszystkich terminów i przeprowadzenie postępowań będzie ogromnym wyzwaniem dla miejskich urzędników. Tym bardziej, że doświadczenie ostatnich lat uczy, że ogłoszenie przetargu nie musi oznaczać jego rozstrzygnięcia za pierwszym razem. Poza tym oprócz postępowań związanych z inwestycjami trzeba będzie przeprowadzić te, związane z bieżącym funkcjonowaniem gminy: na sprzątanie miasta, remonty cząstkowe dróg, czy wywóz odpadów.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zabija Polaków?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
To nie wypali burmistrz lapie kilka srok za jeden ogon chce pokazac swoja operatywność a to będzie wielki kanal dług bedzie gonil dlug braknie na wszystko d
?
żeby jedno weszło to i tak będzie sukces tej władzy
S
Strażak Sam
Będzie jak nowa
A
Antoni
Panie Burmistrzu,jak chcecie zrobić przebudowę amfiteatru za 700 tys. czy modernizację biblioteki za 1,5 mln,jeżeli podjazd dla niepełnosprawnych kosztował ponad 200 tys.!?
G
Gość
Zacznijcie może od dróg politcznie podejrzane......
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska