Pod pomnikiem w Rajsku (gm. Oświęcim) odbyły się obchody 78 rocznicy bitwy stoczonej przez polskich żołnierzy z Niemcami podczas wojny obronnej 1939 roku. Wśród uczestników uroczystości w Rajsku była m.in. Barbara Reimschűssel, synowa porucznika Zygmunta Reimschüssela, który zginął w tamtej bitwie.
Hołd bohaterskim obrońcom ojczyzny oddały władze gminy z wójtem Albertem Bartoszem i radnymi: Piotrem Śreniawskim, Krzysztofem Harmatą, Grzegorzem Hatłasem i Andrzejem Ryszką. Był też sołtys Rajska Maciej Majerski oraz mieszkańcy sołectwa, w tym młodzież szkolna, delegacje organizacji kombatanckich, wojska, straży pożarnych, gminnych jednostek i miejscowych stowarzyszeń. – W tej ziemi pozostanie krew bohaterów, a pamięć o nich na zawsze będzie żywa. Jestem dumny, że mogę stać tutaj z wami – powiedział wójt Albert Bartosz.
Przy okazji zadeklarował, że władze gminy zrobią wszystko, aby nadal utrwalać pamięć o mjr. Piotrze Szewczyku, którego imię nosiło dotychczasowe Gminne Gimnazjum w Rajsku włączone w związku z reformą oświaty w struktury Szkoły Podstawowej. Młodzież rajskiej szkoły przedstawiła przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny. Znalazły się w nim fragmenty patriotycznej poezji, zarys historycznych wydarzeń sprzed 78 lat oraz pieśni Jana Pietrzaka i Leszka Wójtowicza.
Walki pod Rajskiem 4 września 1939 r. były jedną z bitew wojny obronnej Polski. Po stronie polskiej pod dowództwem mjr. Piotra Ryby walczyli żołnierze Armii Kraków z I i IV batalionu oraz plutonu przeciwpancernego z 16 pułku piechoty, bateria artylerii z 6 pułku artylerii lekkiej, trzy plutony kompanii Obrony Narodowej „Kęty” oraz żołnierze z innych oddziałów 12 i 20 pułku piechoty. Po stronie niemieckiej, pod dowództwem generała Heinricha von Vietinghoffa, w walkach brały udział jednostki 5 Dywizji Pancernej Grupy Armii Południe.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska