https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W regionie tarnowskim przybywa atrakcji w ramach „Źródlanego szlaku”

Paweł Chwał
Projekt Parku Zdrojowego w Ciężkowicach
Projekt Parku Zdrojowego w Ciężkowicach archiwum
Prawdopodobnie jeszcze w marcu ogłoszone zostaną przetargi na budowę Parku Zdrojowego z ogrodami sensorycznymi oraz centrum edukacji ekologicznej ze ścieżką w koronach drzew w Ciężkowicach.

Trwają właśnie ostatnie uzgodnienia w sprawie specjalizacji przetargowej na obie inwestycje, które - według szacunkowych wyliczeń - mogą przyciągnąć do Ciężkowic w sezonie dodatkowo nawet 200 tysięcy turystów. To ponad dwa razy więcej niż liczba osób, które obecnie przewijają się w ciągu roku przez największą atrakcję gminy, czyli Skamieniałe Miasto.

Na ciężkowicki Park Zdrojowy składać się będą ścieżki spacerowe z wrzosowiskiem o zróżnicowanym stopniu trudności, miejsca do odpoczynku dla dzieci i dorosłych, które zostaną obsadzone różnymi rodzajami kwiatów oraz specjalnie zaprojektowane - ogród sensoryczny, alpinarium i arboretum, a także zespół basenów, sadzawek i brodzików z leczniczymi wodami siarczkowymi.

- Park ma być jednym z naszych koronnych atutów w staraniach o uzyskanie statusu gminy uzdrowiskowej - przyznaje Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic. Kolejnym argumentem będzie utworzenie długiej na ok. 1 km ścieżki w koronach drzew, biegnącej na wysokości ok. 18-22 metrów z wieżą widokową oraz Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. - Na obydwa projekty zdobyliśmy dofinansowanie unijne. Chcemy je zrealizować do 2021 roku, ale niewykluczone, że ścieżka będzie gotowa wcześniej. Dużo zależy teraz od przetargów i tego, czy uda się znaleźć dobrych wykonawców - dodaje Jurkiewicz.

Obie inwestycje to elementy szerszego projektu pod nazwą „Źródlany szlak”, który połączyć ma pięć sąsiadujących ze sobą gmin: Ciężkowice, Zakliczyn, Pleśną, Rzepiennik Strzyżewski i Gromnik. Koordynatorem projektu jest Tarnowska Organizacja Turystyczna. - Spójna oferta przełoży się na większe zainteresowanie turystów, którzy zatrzymają się na dłużej w naszym regionie, aby odkryć wszystkie elementy szlaku - twierdzi Marcin Pałach, prezes zarządu TOT.

Z niektórych atrakcji turyści już mogą korzystać. W Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna) udostępniono zwiedzającym wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę całej okolicy, a w Lichwinie - ścieżkę geologiczną, w ramach której można zobaczyć m.in. skamieniałe pnie drzew liczące ok. 66 mln lat czy nieczynny kamieniołom. W Łowczówku powstała ścieżka przyrodnicza, a w Lubince - stanica rowerowa dla entuzjastów dwóch kółek.

W ubiegłym tygodniu - w centrum Gromnika - oddano natomiast do użytku budynek, który pełnić ma rolę centralnego punktu informacyjnego „szlaku”. - To swoiste wrota Pogórza, gdzie turyści dowiedzą się wszystkiego na temat tego, co i gdzie warto zobaczyć w okolicy - mówi Bogdan Stasz, wójt Gromnika. Dalsze plany obejmują m.in. zagospodarowanie na nowo dawnego ośrodka Relax nad Białą w Pleśnej, budowę łazienek mineralno-leczniczych w Turzy oraz łazienek mineralnych z wodnym placem zabaw w Brzozowej, a także 12-metrowej wieży widokowej w Rzepienniku Strzyżewskim.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fanka
Gratulacje dla Gospodarzy w.w.gmin wchodzących w skład projektu. Mimo ,że od ponad 15-stu lat mieszkam w Niemczech bardzo cieszy mnie ta informacja.Pochodzę z Rzepiennika Strzyżewskiego ,z którego wyjechałam już ponad 30 lat temu.Odwiedzając moich rodziców ,którzy tam mieszkają widzę efekty dobrego zarządzania gminą.Nie znam Pana Wójta odobiście,więc tą drogą składam wyrazy uznania.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska