W salach wykładowych dystans, w akademikach bez odwiedzin. Krakowskie uczelnie zaczynają nowy rok w czasach pandemii

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Odnowiony akademik AGH Straszyny Dwór Andrzej Banaś
Na niektórych krakowskich uczelniach już od początku tygodnia wystartowały zajęcia, na innych rozpoczną się w październiku. Trwa kwaterowanie w domach studenckich. Wszystko to brzmi znajomo, jednak w czasach trwającej epidemii nic nie wygląda jak zawsze: w salach wykładowych np. co drugie krzesło jest "wyłączone" z użytku, wykłady w ogóle w większości mają się odbywać online. Zajęcia praktyczne, ćwiczenia są prowadzone w małych grupach oraz zblokowane, by wymiana studentów odbywała się rzadziej. Obowiązują maski, dystans społeczny 1,5 m i dezynfekcja. W każdym akademiku stworzono izolatorium, a o odwiedzinach gości - trzeba zapomnieć.

FLESZ - Polski lek na COVID-19

Na Miasteczku Studenckim AGH w akademikach jest łącznie ponad 7 tys. miejsc. Ale ze względu na obostrzenia związane z covidem - konieczność zorganizowania izolatoriów oraz limit maksymalnie dwóch osób w pokoju (więc pokoje trzyosobowe zamieniły się w dwójki) - liczba dostępnych miejsc skurczyła się do około 6 tysięcy. Zainteresowanych nie brakowało, w tych akademikach miejsc już nie ma, odbywa się kwaterowanie.

W izolatoriach w akademikach będzie można odizolować osobę, u której stwierdzono objawy chorobowe, na czas oczekiwania na transport do oddziału zakaźnego. - Tego typu pomieszczenia mamy przygotowane w każdym akademiku. W każdym budynku przy wejściu jest też płyn do dezynfekcji, w przestrzeniach wspólnych obowiązują maseczki, w kuchni - w zależności jak jest duża - mogą przebywać dwie lub trzy osoby. W pomieszczeniach z dostępem do wody bieżącej, np. w kuchniach, jest również dostępne mydło w płynie. Dodatkowo serwis sprzątający regularnie płynami do dezynfekcji przeciera najczęściej dotykane powierzchnie typu klamki, poręcze, balustrady, przyciski w windach. Poza tym podłogi w akademikach są myte specjalistycznymi płynami ze środkiem do dezynfekcji - wymienia Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dodaje, że utrzymany został na Miasteczku AGH - wprowadzony jeszcze w marcu, na początku lockdownu związanego z epidemią - zakaz przebywania w domach studenckich osób, które w nich nie mieszkają. Tak jest też w innych akademikach w Krakowie, np. Uniwersytet Pedagogiczny przekazuje, że w domach studenckich obowiązuje "całkowity zakaz wstępu, odwiedzin i noclegów osób towarzyszących oraz gości mieszkańców". - Zainteresowanie miejscami w akademikach w tym roku było bardzo duże. Mamy przygotowanych ponad 800 miejsc i wszystkie są zajęte - dodaje Dorota Rojek-Koryzna, rzeczniczka UP.

- Obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin z zewnątrz, jak również wewnętrznie pomiędzy pokojami - tak jest z kolei na Uniwersytecie Rolniczym, o czym informuje Izabella Majewska, rzeczniczka prasowa tej uczelni. - Jest wprowadzony całkowity zakaz organizowania imprez. Do akademików nie mogą wchodzić kurierzy czy dostawcy żywności - dodaje.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w nowy rok wchodzi 41 tys. studentów. Stacjonarnie będzie studiowało 35,3 tys., a niestacjonarnie ponad 5,7 tys. osób. Tym razem dla studentów UJ udostępniono 2572 miejsca w akademikach. Liczba miejsc jest mniejsza niż w roku ubiegłym (wtedy było ich powyżej 3 tysięcy) m.in. dlatego, że zgodnie z obostrzeniami w pokojach 3- i 4- osobowych będą kwaterowane tylko po dwie osoby. Nabór wniosków o miejsce w domu studenckim jeszcze trwa (trzecia tura), ale już wiadomo, że jest więcej chętnych niż miejsc.

Na uczelniach słyszymy, że studenci chętnie wybierają akademiki, ponieważ mogą w nich w dowolnym miesiącu zrezygnować z miejsca, nie muszą podpisywać umowy na rok jak przy wynajmie mieszkania. W obecnej niepewnej sytuacji jest to istotne.

Aż takiego oblężenia nie przeżywa LivinnX Kraków - prywatny akademik na Zabłociu. Oferuje zakwaterowanie 710 osobom, a dotąd wynajęte zostały 352 miejsca. - Spodziewamy się, że 1 października, czyli początek roku akademickiego, może być tym dniem, w którym studenci dopiero zaczną podejmować jakiekolwiek wiążące decyzje. Dotyczy to zwłaszcza rodzimych studentów. Przeprowadzaliśmy wiele rozmów z osobami zainteresowanymi wynajmem miejsca w LivinnX. Wiele z nich dokonuje wstępnej rezerwacji, jednak ze względu na brak informacji ze strony uczelni dotyczących finalnej formuły prowadzenia zajęć, podpisanie umowy postanawia przełożyć na później. Ze względu na okoliczności, studenci przede wszystkim szukają możliwości wynajmu na stosunkowo krótki czas – jeden semestr - dowiadujemy się od Jakuba Bartosa, Head of Residential w Golub GetHouse, przedstawiciela jednego z inwestorów akademika LivinnX Kraków.

W dniu rozpoczęcia 657. roku akademickiego UJ orszak profesorów tej uczelni (ok. 30 osób) przejdzie z Collegium Maius Plantami do Collegium Novum. Uroczystość będzie skromna, rektor zaprosił do śledzenia transmisji w Internecie. Podobnie na UP - zamiast jak zwykle 400-450 osób, w inauguracji roku 14 października weźmie udział ok. 60 osób, w tym symboliczna grupa studentów.

- Zajęcia na Uniwersytecie Pedagogicznym odbywać się będą w trybie mieszanym. Wykłady w dużych grupach (ponad 50 osób ) wyłącznie zdalnie, a w małych grupach laboratoryjnych lub konwersatoryjnych mogą odbywać się stacjonarnie - dodaje rzeczniczka UP. W nowym roku na tej uczelni studiować będzie około 12 tysięcy osób.

Podobnie jest też na Akademii Wychowania Fizycznego. Zajęcia praktyczne odbywają się stacjonarnie (wiele na wolnym powietrzu), lektoraty online w czasie rzeczywistym, a wykłady w większości zdalnie, ale np. dla studentów I roku część będzie stacjonarna. Na salach wykładowych studenci będą mogli zająć tylko co drugie krzesło.

Na UJ w salach dydaktycznych obowiązuje ograniczenie liczby osób i zachowanie dystansu, będą one także wietrzone i dezynfekowane po wyjściu każdej grupy. Na korytarzach trzeba zasłaniać usta i nos. Z wyjątkiem osób prowadzących zajęcia, koniecznej obsługi technicznej w sali mogą przebywać wyłącznie osoby zapisane na zajęcia.

A co z międzynarodową wymianą w tym roku? Jak informuje np. UJ, uczelnia niezmiennie umożliwia wyjazdy i przyjazdy studentów, "biorąc pod uwagę i stosując się do wszystkich zaleceń służb państwowych i sanitarnych". Dotyczy to wymiany m.in. w ramach bardzo popularnego Programu Erasmus. Jednak ze względu na pandemię liczba chętnych zarówno na przyjazdy do UJ, jak i wyjazdy do uczelni partnerskich jest mniejsza niż zwykle. - UJ, nie chcąc zrezygnować z korzyści płynących z internacjonalizacji programów studiów, oferuje studentom UJ oraz studentom z uczelni zagranicznych mobilność wirtualną w formie uczestnictwa w kursach on-line - przekazuje Aleksandra Kucharska z biura prasowego UJ.

Również np. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zrekrutował studentów na wyjazdy stypendialne na nowy rok akademicki - w liczbie podobnej jak w latach ubiegłych. - Jednak z powodu sytuacji pandemicznej w całym świecie, w semestrze zimowym 2020/21 na udział w wymianie międzynarodowej zdecydowało się ok. 10 proc. zrekrutowanych studentów UEK - informuje rzecznik tej uczelni Paweł Kozakiewicz.

Czytaj także

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bedą cuś robić

Niech UJ zajmie się organizacją liceum na Ruczaju -

osiedle że hej, są podstawówki, UJ, a gdzie szkoły średnie?

Dodaj ogłoszenie