Msza św. pogrzebowa Ojca Świętego Franciszka odbywała się na placu św. Piotra w Watykanie. Przewodniczył jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.
Wraz z kardynałami, biskupami i księżmi z całego świata koncelebrowali ją także metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski oraz arcybiskup krakowski senior, kard. Stanisław Dziwisz.
Franciszek, jako pierwszy od 120 lat papież, spoczął poza murami Stolicy Apostolskiej - w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.
Możliwość wspólnotowego uczestnictwa w pogrzebie Ojca Świętego poprzez transmisję telewizyjną udostępniono w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych w Watykanie, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach jego honorowy kustosz sprawował mszę św. dziękczynną za życie i pontyfikat papieża Franciszka, który nawiedził łagiewnickie sanktuarium w 2016 r.
– Dziś, w dniu pogrzebu papieża Franciszka, dziękujemy za jego życie i pontyfikat i prosimy Boga bogatego w miłosierdzie, aby przyjął swojego wiernego sługę w bramy wieczności – mówił na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek 30 lipca 2016 r. nawiedził łagiewnickie sanktuarium, gdzie pozdrowił zebranych wówczas pielgrzymów, a także w konfesjonale nr 2 wyspowiadał kilkoro młodych – uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
W czasie homilii bp Jan Zając nazwał papieża Franciszka „Apostołem Miłosierdzia”, który wyruszył w pielgrzymkę do Domu Ojca. Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywołał fragment Orędzia papieża Franciszka na XXXI Światowy Dzień Młodzieży: "„Jezus Miłosierny, przedstawiony w wizerunku, czczonym przez lud Boży w Jemu poświęconym sanktuarium w Krakowie, czeka na was. On wam ufa i na was liczy! Ma tak wiele do powiedzenia każdemu i każdej z was".
Oddając hołd i wyrażając żal w związku ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Franciszka Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wprowadził 26 kwietnia żałobę narodową na terenie całego kraju. Flagi na budynkach użyteczności publicznej zostały opuszczone do połowy masztów i przystrojone kirem. Część imprez rozrywkowych i masowych została odwołana.
