W drugi dzień świąt, 26 grudnia, który w Kościele jest jednocześnie Niedzielą Świętej Rodziny abp Marek Jędraszewski ogłosił rozpoczęcie peregrynacji Ikony Świętej Rodziny w Archidiecezji Małopolskiej, która potrwa pół roku i zakończy ją Diecezjalne Spotkanie Rodzin w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Peregrynacja ikony św. Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej wpisuje się w przeżywany w Kościele Rok Rodziny. Jest wydarzeniem o charakterze modlitewnym, które adresowane jest do małżeństw i rodzin zamieszkujących wszystkie parafie naszej archidiecezji. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Największa jest miłość” nawiązujące do tematu papieskiego spotkania „Miłość rodzinna, powołanie i droga do świętości” oraz do tytułu posynodalnej adhortacji apostolskiej Franciszka „Amoris laetitia o miłości w rodzinie”.
- Podczas peregrynacji Ikony Świętej Rodziny prośmy Jezusa, Maryję i Józefa o siłę trwania w małżeńskiej i rodzinnej wspólnocie. O moc głoszenia w rodzinie i przez rodzinę jasnego przesłania Chrystusowej Ewangelii. O nadzieję, która musi być fundamentem codzienności życia rodzinnego, by nie dać się złamać różnym zagrożeniom, zwłaszcza ideologiom, które sprzysięgły się przeciw rodzinie
- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
Ikona Świętej Rodziny nawiązuje do ikony Trójcy Świętej Andrieja Rublowa, prezentującej trzy osoby Boskie, zwrócone do siebie w świętym dialogu pełnym miłości, poszanowania i odrębności. Dialog miłości nie sprowadza się wyłącznie do osób Boskich.
Przypomniał, że dziś rozpoczyna się peregrynacja świętej ikony, podczas której na pewno padnie hasło, które towarzyszyło Wielkiej Nowennie przed obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski „Rodzina Bogiem silna”. Te słowa były niezwykle bliskie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który mówił, że siłą narodu jest rodzina. Naród to „rodzina rodzin” i aby był silny, małżonkowie muszą być wierni przysiędze małżeńskiej. W tamtych trudnych czasach Prymas Tysiąclecia nie wahał się przypominać rządzącym, że na tym fundamencie może rozwijać się życie osobiste, rodzinne, religijne, społeczne, zawodowe całej Ojczyzny.
– Podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny prośmy Jezusa, Maryję i Józefa o siłę trwania w małżeńskiej i rodzinnej wspólnocie. O moc głoszenia w rodzinie i przez rodzinę jasnego przesłania Chrystusowej Ewangelii. O nadzieję, która musi być fundamentem codzienności życia rodzinnego, by nie dać się złamać różnym zagrożeniom, zwłaszcza ideologiom, które sprzysięgły się przeciw rodzinie – powiedział arcybiskup i poprosił, by na fundamencie jakim jest Ewangelia budować miłość, ubogacając się nadzieją, aby każdy dzień rodzinnego życia był szczęśliwym.
Ikona wyruszy z Zakopanego, następnie trafi do parafii w Białym Dunajcu, w maju dotrze do Krakowa. Aktualna trasa peregrynacji dostępna jest na stronie www.peregrynacjaikony.pl.
