Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sejmie debata o cichej wojnie romsko-polskiej

Jerzy Wideł
archiwum
Romowie stanowią ledwie pół procenta mieszkańców Limanowej, a są sprawcami 35 proc. przestępstw i wykroczeń figurujących w kronikach limanowskiej policji. Jak to zmienić? Nad tym będą zastanawiać się posłowie z sejmowej komisji do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, którzy po wizycie w romskich osadach w Limanowej i w Łącku zaplanowali na jutro posiedzenie swojej komisji.

Parlamentarzyści zamierzają przedstawić wnioski z wizyty u Romów pozostałym parlamentarzystom.

Siedmiu posłów z kilkunastoosobowej komisji ds. mniejszości odwiedziło w ubiegłym tygodniu Koszary - przysiółek Łososiny Górnej zamieszkały przez Cyganów, Limanową oraz Maszkowice w gminie Łącko, gdzie ulokowana jest jedna z największych romskich osad na Sądecczyźnie.

Wizyta była reakcją posłów na skargi Romów kierowane do parlamentu, w których przedstawiciele mniejszości żalą się, że są dyskryminowani.

- To była pouczająca i dająca wiele do myślenia wizyta - twierdzi poseł Jerzy Rębek. Jak mówi - głównym problemem jaki zaobserwowali posłowie były konflikty polsko-romskie we wszystkich wizytowanych miejscach.

- Tutaj trzeba rozwiązań na poziomie rządowym, a nie powiatowym, czy gminnym bo chodzi o pieniądze na poprawę romskiego losu - mówi wójt Limanowej Władysław Pazdan. Pieniądze to jednak nie wszystko. Trzeba z obu stron dobrej woli zgodnego sąsiedztwa, której niestety brakuje.

Limanowski konflikt dotyczy m. in. planów budowy świetlicy w Koszarach. Romowie nie chcą wspólnego pomieszczenia dla dzieci swoich i polskich.

Zobacz także: Limanowski szpital wyczerpał kontrakty z NFZ i ograniczył pracę poradni

- Będą mieli własną. Zbuduje ją diecezjalna Caritas z Tarnowa - wyjaśnia wójt.
Podobny problem dotyczy integracyjnych klas w szkołach, które nie podobają się Romom. Wolą, aby ich dzieci uczyły się osobno, w swoim gronie.

Gorzej wygląda kłopot z nielegalnie wybudowanymi domami na cygańskim osiedlu.

- Stoi tam kilkanaście budynków. Legalizacja każdego z nich to koszt koło 50 tysięcy złotych. Pieniędzy na ten cel w budżecie powiatowym nie mamy. Gmina też, więc potrzebne są pieniądze z budżetu centralnego - wyjaśnia starosta limanowski Jan Puchała.

W Łącku trzeba rozwiązać dylemat dotyczący budowy dla Romów nowych mieszkań.

- Sytuacja jest napięta, bo Polacy nie godzą się na rozbudowę przeludnionego osiedla romskiego. A promesa z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obliguje nas do realizacji tej inwestycji - wyjaśnia były wójt Łącka Franciszek Młynarczyk. Jakie rozwiązania zaproponują posłowie? Okaże się w środę.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska