Już kilka lat temu rodziny zamieszkujące budynki, murowane domy z przyłączem do wody, kanalizacji i prądu, otrzymały prawomocne decyzje o konieczności rozbiórki. Do tej pory żadna z nich nie zastosowała się do nakazu.
Władze nie zamierzają odpuszczać i chcą rozwiązać wszelkie sporne kwestie. W poniedziałek 17 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. rozwiązywania problemów społeczności romskiej w Koszarach powołanego przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.
- Z pewnością sytuacja we wsi Koszary pod Limanową wymaga uwagi i interwencji. Dlatego będziemy ją omawiać w takiej formule, aby uchwycić jak najwięcej aspektów. Na tę sprawę nakłada się szeroka perspektywa czasowa. Chciałbym, aby dzisiejsze spotkanie było formą zbilansowania, tego, co działo się dotychczas, a także próbą wskazania kierunków dalszych działań – mówił wojewoda.
W skład zespołu weszli przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb, inspekcji i straży oraz lokalnego samorządu. Na poniedziałkowym posiedzeniu nie mogło zabraknąć wójta gminy Limanowa Jana Skrzekuta wraz z zastępcą Wojciechem Pazdanem. Wójt przedstawił dotychczasowe działania samorządu na rzecz osiedla w Koszarach.
- Do tej pory te działania z naszej strony były głównie prewencyjne, dyscyplinujące. W tej chwili są podejmowane inne decyzje ze strony wojewody, padają konkretne propozycje, z którymi jako gmina chcemy się zmierzyć. Mamy ciekawe przemyślenia, które mogą okazać się kluczowe w rozwiązaniu tej kwestii. Chodzi m.in. o rozlokowanie rodzin romskich do większych miast. Zdaje się, że obie strony są tym pomysłem zainteresowane. Nie wszyscy chcą bowiem mieszkać w Koszarach – przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” wójt Skrzekut dodając, że wierzy w optymistyczne zakończenie sprawy.
Głos w dyskusji zabrał również reprezentant Stowarzyszenia Romów w Polsce. Pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Tomasz Ocetkiewicz przedstawił sytuację społeczności romskiej i polskiej w Koszarach. Omówiono aktualną sytuację społeczności romskiej w Koszarach. Poruszono także temat nakazu rozbiórki budynków mieszkalnych rodzin romskich.
Jak przyznał przewodniczący zespołu, II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, w przypadku narastających napięć konieczny jest dialog i współpraca wielu podmiotów.
- Zarazem wszystkich w Polsce obowiązują te same zasady. Wszyscy powinni przestrzegać w równym stopniu zasad prawa budowlanego, ochrony środowiska czy porządku publicznego – nie krył.
Pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Tomasz Ocetkiewicz zauważył, że punktem wyjścia będzie opracowanie raportu podsumowującego dotychczasowe kroki i ustalenia.
- Chodzi zarówno o harmonogram postępowań prowadzonych przez służby i urzędy, jak i bilans bieżących działań gminy Limanowa. Sytuacja jest bardzo złożona, z czego zdajemy sobie sprawę. Na kolejnych spotkaniach będziemy dookreślać kolejne kroki, które będą podejmowane – zapowiedział.
Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

- Piotr z Męciny zaśpiewał w „Szansie na sukces”. Jak mu poszło? „Byłeś genialny!”
- Trasy narciarskie wokół Mogielicy znów kuszą! Zima powróciła
- Kłótnia o wyniki Eurowizji. Mógł być jeszcze jeden zwycięzca. Spod Limanowej!
- Pomaga Ukrainie, przypłacił to zawałem, ale chce to robić nadal. To limanowski radny
- Betonoza ustąpi zieleni. Prace na rynku w Tymbarku postępują. Wójt chwali
- Podróżnik z Mszany zdradza przepis na… napój wyskokowy z banana