MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiążą problemy Romów w Koszarach? Wojewoda powołał specjalny zespół

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Romowie w Koszarach mieszkają od kilkudziesięciu lat. Sporym problemem osady są samowole budowlane
Romowie w Koszarach mieszkają od kilkudziesięciu lat. Sporym problemem osady są samowole budowlane Alicja Fałek
Powołany przez wojewodę małopolskiego zespół ds. rozwiązywania problemów społeczności romskiej w Koszarach rozpoczął pracę. W tej chwili osadę znajdującą się działkach należących do gminy Limanowa zamieszkuje ponad 120 Romów (w tym duża grupa dzieci), ale duża część żyje w samowolach budowlanych, nad którymi wisi prawomocny nakaz rozbiórki. Padły pierwsze propozycje, jak skutecznie wyegzekwować prawo, bez równoczesnej eskalacji napięć na terenie zamieszkiwanych przez Romów od pół wieku. Jednym z pomysłów jest rozlokowanie rodzin romskich do większych miast.

Już kilka lat temu rodziny zamieszkujące budynki, murowane domy z przyłączem do wody, kanalizacji i prądu, otrzymały prawomocne decyzje o konieczności rozbiórki. Do tej pory żadna z nich nie zastosowała się do nakazu.

Władze nie zamierzają odpuszczać i chcą rozwiązać wszelkie sporne kwestie. W poniedziałek 17 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. rozwiązywania problemów społeczności romskiej w Koszarach powołanego przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.

- Z pewnością sytuacja we wsi Koszary pod Limanową wymaga uwagi i interwencji. Dlatego będziemy ją omawiać w takiej formule, aby uchwycić jak najwięcej aspektów. Na tę sprawę nakłada się szeroka perspektywa czasowa. Chciałbym, aby dzisiejsze spotkanie było formą zbilansowania, tego, co działo się dotychczas, a także próbą wskazania kierunków dalszych działań – mówił wojewoda.

W skład zespołu weszli przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb, inspekcji i straży oraz lokalnego samorządu. Na poniedziałkowym posiedzeniu nie mogło zabraknąć wójta gminy Limanowa Jana Skrzekuta wraz z zastępcą Wojciechem Pazdanem. Wójt przedstawił dotychczasowe działania samorządu na rzecz osiedla w Koszarach.

- Do tej pory te działania z naszej strony były głównie prewencyjne, dyscyplinujące. W tej chwili są podejmowane inne decyzje ze strony wojewody, padają konkretne propozycje, z którymi jako gmina chcemy się zmierzyć. Mamy ciekawe przemyślenia, które mogą okazać się kluczowe w rozwiązaniu tej kwestii. Chodzi m.in. o rozlokowanie rodzin romskich do większych miast. Zdaje się, że obie strony są tym pomysłem zainteresowane. Nie wszyscy chcą bowiem mieszkać w Koszarach – przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” wójt Skrzekut dodając, że wierzy w optymistyczne zakończenie sprawy.

Głos w dyskusji zabrał również reprezentant Stowarzyszenia Romów w Polsce. Pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Tomasz Ocetkiewicz przedstawił sytuację społeczności romskiej i polskiej w Koszarach. Omówiono aktualną sytuację społeczności romskiej w Koszarach. Poruszono także temat nakazu rozbiórki budynków mieszkalnych rodzin romskich.

Jak przyznał przewodniczący zespołu, II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, w przypadku narastających napięć konieczny jest dialog i współpraca wielu podmiotów.

- Zarazem wszystkich w Polsce obowiązują te same zasady. Wszyscy powinni przestrzegać w równym stopniu zasad prawa budowlanego, ochrony środowiska czy porządku publicznego – nie krył.

Pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Tomasz Ocetkiewicz zauważył, że punktem wyjścia będzie opracowanie raportu podsumowującego dotychczasowe kroki i ustalenia.

- Chodzi zarówno o harmonogram postępowań prowadzonych przez służby i urzędy, jak i bilans bieżących działań gminy Limanowa. Sytuacja jest bardzo złożona, z czego zdajemy sobie sprawę. Na kolejnych spotkaniach będziemy dookreślać kolejne kroki, które będą podejmowane – zapowiedział.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska