Kopiec ten miał dość podobną historię do krakowskiego kopca Marszałka. Usypano go w 1935 roku z inicjatywy Karola Stiebera, przedwojennego nadleśniczego w Sitnicy.
Na szczycie umieszczono głaz. Po drugiej wojnie światowej celowo niszczony przez ówczesne władze, został obsadzony drzewami, a głaz strącono z kopca.
Teraz, w 100-lecie odzyskania niepodległości, Franciszek Zygarowicz, nadleśniczy z Łosia postanowił, że kopiec musi odzyskać dawna świetność. Wykarczowano drzewa, zbudowano ładne alejki i parking. Na szczycie kopca znów znajduje się wielki głaz ozdobiony popiersiem marszałka.
W czwartek (12 października) w czasie skromnej uroczystości oddano go do użytkowania dla turystów. Wizerunek Józefa Piłsudskiego wykonano według projektu Marty Hübner, a sfinansował go Tadeusz Dziurny. Po ponownym odsłonięciu kopca w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Brunarach odbyła msza święta.
Na uroczystość bardzo licznie przybyli mieszkańcy. Muzyczną oprawę zapewniła młodzieżowa orkiestra dęta z Brunar. Prezentowali się też jeźdźcy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich działających przy Starej Cegielni w Gładyszowie.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.