https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Suchem powstaje już stacja narciarska

Przemysław Bolechowski
Już się rozpoczęły prace budowlane w Suchem. Powstanie tam wyciąg krzesełkowy
Już się rozpoczęły prace budowlane w Suchem. Powstanie tam wyciąg krzesełkowy Łukasz Bobek
Po latach zastoju wreszcie pod Tatrami ruszają nowe inwestycje narciarskie. Wyciągi powstaną w bezpośredniej bliskości Zakopanego. Już ruszyła budowa nowoczesnej czteroosobowej kolejki krzesełkowej w Suchem w gminie Poronin, zaś w samym Poroninie na wydanie pozwolenia na budowę czeka wyciąg na Galicowej Grapie.

W Suchem powstaną trzy trasy o różnej trudności, a narciarzy na stok wwozić będzie nowoczesna czteroosobowa kolej krzesełkowa.

- Jeśli nic nie pokrzyżuje nam planów, to ruszymy jeszcze tej zimy - zapewnia Jan Jędrol ze spółki Stacja Narciarska Suche. - Montowana właśnie kolej krzesełkowa będzie mieć przepustowość ponad dwa tysiące osób na godzinę. Budujemy również zaplecze dla stacji, w tym m.in. regionalną karczmę.

Kolejną kolej krzesełkową na zboczu w stronę Suchego chce wybudować w najbliższym czasie także stacja narciarska z zakopiańskiej Harendy. - To również będzie kolej krzesełkowa, czteroosobowa - zdradza nam Wojciech Strączek, prezes stacji narciarskiej Harenda. - Trudno jednak mówić, kiedy będziemy mieli załatwione formalności i ruszymy z pracami. Gdy już uda się nam trasę i kolej otworzyć, chcemy połączyć istniejącą już stację na Harendzie, naszą nową stację i tę budowaną już w Suchem w jeden duży system, aby narciarzom proponować różnorodną ofertę, dla początkujących i dla zaawansowanych.

Z kolei Galicowa Grapa jeśli jeszcze nie tej, to z pewnością przyszłej zimy będzie w stanie zaprosić już miłośników białego szaleństwa. - Mamy wszystkie uzgodnienia środowiskowe i co najważniejsze, zgody właścicieli terenów na Grapie - mówi Andrzej Bielawa, prezes spółki, która szykuje inwestycję. - Powstanie tam nowoczesna kolej krzesełkowa i rodzinne trasy narciarskie, łatwe dla wszystkich narciarzy, z nachyleniem terenu około 20 procent. Nie wiem, czy uda się nam ruszyć w tym sezonie, ale na pewno następna zima już będzie z naszym udziałem.

Będzie to pierwszy profesjonalny wyciąg w miejscowości Poronin. - To poszerzy naszą ofertę turystyczną - cieszy się Bronisław Stoch, wójt gminy. - Jestem pewien, że te inwestycje nakręcą koniunkturę dla całego Podhala.

Ponadto znalazł się w końcu inwestor, który chce budować w Poroninie miasteczko wodne.

Damy Ci więcej!Zarejestruj się!

Nagroda dla policjanta, który uratował życie kierowcy w Niemczech Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ogarnięty
tak tak...czas się opamiętać...nasi dalsi sąsiedzi z rejonów alpejskich też powinni...najlepiej byłoby wszystkich wyposażyć w sprzęt skitourowy i cofnąć się w rozwoju infrastruktury narciarskiej jakieś 30 lat rozmontowując istniejące sprzęty...wyciągów jest nieproporcjonalnie mało do ilości entuzjastów narciarstwa ale inną sprawą jest, że brakuje doinwestowywania i rozbudowy istniejących ośrodków.Przykładów z małopolski jest tyle co palców na ręce...a widać że opamiętali się właśnie zakopiańczycy którym zaczęło się po prostu robić gorąco gdy zobaczyli ilu turystów a co za tym idzie pieniędzy ucieka na słowację czy choćby do pobliskiej białki...pozdrawiam
:)
nareszcie sie cos zaczyna dziać :)
a
abc
Wyciągów jest już za dużo. Wyciągi powodują erozję stoków. Chyba czas się opamietać.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska