Wakacje nie mogą być nudne czyli letnia scena doświadczeń.

.
Ciekawość świata tkwi w każdym z nas, ale u dzieci jest ona niezwykle rozbudowana. Nasi najmłodsi zadają pytania, które dotyczą najważniejszych zagadnień naukowych, bogactwa i różnorodności świata. By sprostać wyzwaniom, jakie stawiają przed nami dzieci, przygotowaliśmy niezwykły projekt pt. Letnia scena doświadczeń, czyli spotkanie teatru i nauki.

Podczas naszych warsztatów popatrzymy na świat przez mikroskop, połączymy naukę z działaniami artystycznymi i warsztatami teatralnymi, będziemy malować papryką i curry, obalimy mity i stworzymy legendy, baśnie i bajki. Pomożemy dostrzec w najmniejszym kamieniu ślady przeszłości i zrozumieć czym jest nasza planeta i co w sobie kryje. Świat, który pokażemy ma różne barwy a do działań naukowych dodamy szczyptę magii.

O naukowych tematach mówimy prosto i zrozumiale, bowiem przyświeca nam zasada: poznaj – doświadcz – zrozum. I baw się! Zabawa jest nieodłączną częścią naszych spotkań z przyrodą, a dzieci własnoręcznie odkrywają najciekawsze informacje na temat zjawisk zachodzących w świecie, w którym żyjemy na co dzień.

Mamy też przepis na świetną zabawę. Do oryginalnych tematów dodajemy autorskie scenariusze, magiczne historie, najlepszych animatorów i garść uśmiechu. Pracujemy z najlepszymi popularyzatorami nauki, którzy potrafią mówić ciekawie i zrozumiale o rzeczach trudnych.

Podróżując do niezwykłego świata nauki i teatru, kładziemy nacisk na twórczą zabawę, kreatywne myślenie a przede wszystkim na wspólną pracę dzieci w grupie. Mamy nadzieję, iż nasze działania, pomogą im zrozumieć mechanizmy rządzące światem przyrody.

Spotkania składają się z dwóch części. Pierwsza z nich, to warsztaty teatralne z elementami działań plastycznych, a w nie, wplecione są doświadczenia naukowe, które przeprowadzać będzie specjalista z danej dziedziny. Każdy warsztat kończy się przygotowaniem krótkiej etiudy teatralnej, a ich inspiracją będą tematy naukowe, które omawiane będą podczas spotkania z naukowcem.

Warsztaty zostały przygotowane przez dwie firmy CelEdu i KIDS’ LAB, które specjalizują się w organizowaniu autorskich eventów dla dzieci i młodzieży oraz w realizowaniu autorskich scenariuszy zajęć naukowych.

Tekst opracowała: Anna Machacz


Program:

Dzień pierwszy.
Być aktorem prosta sprawa.

Warsztaty teatralne. Ćwiczenia z naśladownictwa, gry i zabawy teatralne.

Była sobie bakteria.

Spotkanie z naukowcem. Bakterie są najstarszymi i najprostszymi organizmami żyjącymi na ziemi. Wszystkie zwierzęta i rośliny ewoluowały z tych prymitywnych jednokomórkowych form. Czym tak naprawdę są bakterie i gdzie znajduje się ich najwięcej? Dzieci dowiedzą się o tym dzięki zastosowaniu magicznego płynu, dzięki któremu wszystkie bakterie zasiedlające ich dłonie rozbłysną w świetle lampy UV.

Dzień drugi.
W pracowni plastycznej – lalki i maski teatralne.

Warsztaty teatralne. Rodzaje lalek i masek teatralnych, sposoby animacji lalek. Wykonanie prostych masek i lalek.

Był sobie wulkan.

Spotkanie z naukowcem. Nazywane niegdyś ognistymi górami, wzięły swoja nazwę od rzymskiego boga ognia – Vulcanosa. Wulkany to efekt ciągłych ruchów, które zachodzą wewnątrz Ziemi. Gdy lawa z płaszcza Ziemi nie może wrócić doń z powrotem, dochodzi do erupcji wulkanu. Podczas spotkania z ekspertem naukowcem dzieci wykonają eksperyment obrazujący transport ciepła wewnątrz Ziemi.

Dzień trzeci.
Głos, najlepszy instrument.

Warsztaty teatralne. Zabawy z dźwiękami, głosem i intonacją. Przygotowanie ilustracji dźwiękowej krótkiego przedstawienia.

Był sobie dźwięk.
Spotkanie z naukowcem. Aby powstał dźwięk potrzebne jest powietrze i drganie. To one sprawiają, że my możemy mówić, instrumenty grać, a pukanie w stół daje efekt dźwiękowy. Muzycy mówią o wysokości i głośności dźwięku, a jak opisują go fizycy? Podczas spotkania z naukowcem dzieci wykonując instrument muzyczny, zobaczą, jak zmienia się dźwięk w zależności od pudła rezonansowego.

Dzień czwarty.
W garderobie i rekwizytorni.

Warsztaty teatralne. Ożywiamy przedmiot. Kostium i rekwizyt.

Było sobie światło.
Spotkanie z naukowcem.
Dzięki niemu widzimy kolory. To ono czyni każdy widziany przez nas obiekt wyjątkowym. Światło słoneczne, świecąca żarówka, zapalona świeca, halogen, led – choć wszystkie na pozór dają podobny efekt zmieniają barwy postrzeganego świata. Dzieci przekonają się o tym, wykonując spektroskop – narzędzie naukowe do badania widma fali światła.

Dzień piąty.
Dziś premiera.

Warsztaty teatralne. Wykonanie zaproszeń i afiszy teatralnych.

Był sobie kwas.
Spotkanie z naukowcem.
Niemal wszystkie otaczające nas substancje można podzielić na dwie podstawowe grupy – kwasy i zasady. Podczas spotkania z naukowcem weźmiemy pod lupę te znane z kuchni i łazienki – mleko, sok z cytryny, mydło, proszek do pieczenia. Za pomocą soku z czerwonej kapusty zmierzymy ich odczyn pH. Ta wiedza posłuży dzieciom do namalowania chemicznego, kolorowego obrazu za pomocą bezbarwnych kart.

Czas trwania warsztatu: 3h

Termin: 29.06 – 3.07
Godziny: 10.00 – 13.00

Miejsce:
Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, Krupnicza 38, 31-123 Kraków

Cena:
200 pln za cykl warsztatów /5 spotkań/
W cenie zawarty jest słodki poczęstunek /herbata, napój, drożdżówka/

Jednorazowe zajęcia: 50 pln

Zapisy i informacje:

e-mail: anna.machacz@cel-edu.pl
tel: 727 555 747

http://www.cel-edu.pl/edu-projektyhttp://www.kids-lab.pl

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pEDZIO

prowadza je doświadczeni PEDOgodzy jak KURIA JEGO MAĆ!

J
Jan Boży

a tam ino PEDO, PEDO i...

... i PEDO! o BOGU!!!!

Dodaj ogłoszenie